logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

18.8°C

Dwaj lekarze weterynarii usłyszeli 1500 zarzutów – podrabiali dokumentację fot. Pomorska Policja

Dwaj lekarze weterynarii usłyszeli 1500 zarzutów – podrabiali dokumentację

Napisał  Lip 05, 2020

Blisko 1500 zarzutów przedstawili dwóm weterynarzom funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Policjanci przerwali nielegalny proceder podrobiania przez lekarzy weterynarii dokumentacji, stanowiącej podstawę przyjęcia drobiu do ubojni i przedstawili dwóm weterynarzom – informuje pomorska policja. Sprawa ma charakter rozwojowy. Podejrzanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej z wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości gospodarczej w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku pracują nad wyjaśnieniem sprawy nielegalnego procederu wystawiania fałszywej dokumentacji przez lekarzy weterynarii.

Zebrany przez policjantów materiał dowodowy wskazuje, że dwaj lekarze weterynarii w wieku 50 i 37-lat związani z jedną ze spółek specjalizujących się w obsłudze weterynaryjnej drobiu zamiast samemu dokonywać badań przedubojowych zlecali ich wykonanie osobom nieuprawnionym, bądź przekazywali do wypełnienia osobom postronnym podpisane przez siebie druki potwierdzające wykonanie badań.

W rzeczywistości badania te nie miały miejsca. Tak spreparowane d^vokumenty stanowiły podstawę przyjęcia drobiu do ubojni i na rynek do konsumpcji trafiało nieprzebadane mięso.Do przestępstw dochodziło w latach 2014-2015, a za wystawione w ten sposób świadectwa zdrowia nieuczciwi lekarze otrzymywali od właściwych powiatowych lekarzy weterynarii nienależne im wynagrodzenie.W tej sprawie policjanci przeanalizowali kilka tysięcy dokumentów, uzyskali liczne opinie biegłych i przesłuchali ponad 150 świadków.

Wszystko to pozwoliło na wytypowanie osób podejrzanych i przedstawienie dwóm lekarzom weterynarii łącznie blisko 1500 zarzutów oszustwa, poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz podżegania do składania fałszywych zeznań.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania się z hodowcami drobiu, poręczenia majątkowego, nakazu powstrzymania się od działalności w zakresie ubiegania się o wyznaczenie przez Powiatowego Lekarza Weterynarii urzędowym lekarzem weterynarii, a dodatkowo wobec jednego z nich zawieszenie w czynnościach służbowych urzędowego lekarza weterynarii.

W związku z tym, że podejrzani z popełnienia tych przestępstw uczynili sobie stałe źródło dochodu grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci dalej nad nią pracują.

(rpf) kp / Źródło: Pomorska Policja

reklama