-0.2°C

reklama
reklama

Jak utworzyć profil zaufany

Napisał  Lip 14, 2020

Obecnie posiadanie profilu zaufanego jest konieczne do wypełnienia wniosku suszowego, który dostępny jest wyłącznie w formie elektronicznej. Dzięki posiadaniu profilu zaufanego można również uzyskać zaświadczenie lub złożyć wniosek. Jak założyć profil zaufany?

Profil zaufany można założyć poprzez:
- konto internetowe w jednym z banków: T-Usługi Bankowe, PKO Bank, inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Millennium Bank, Alior Bank, bank spółdzielczy, konto na platformie Envelo,
- dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód - są wydawane od 4 marca 2019 roku) i czytnik NFC,
- kwalifikowany podpis elektroniczny.Można go założyć przez internet poprzez stronę www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany.

Jeśli żaden z tych sposobów nie jest możliwy, można założyć przez internet tzw. tymczasowy profil zaufany. Jest on ważny przez okres 3 miesięcy i zostanie przedłużony automatycznie, jeśli w kraju będą nadal obowiązywać ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa.

Do złożenia wniosku o tymczasowy profil zaufanynależy przygotować:
- nazwę użytkownika i hasło. Ustala się je samodzielnie. Należy pamiętać, że nazwy użytkownika nie można później zmienić – zostaje ona ustalona raz na zawsze. Nazwa użytkownika może zawierać duże i małe litery, cyfry, podkreślenie i łącznik. Nie może natomiast zawierać polskich znaków, spacji oraz innych znaków specjalnych i kropki. Uwaga! Wielkość liter ma znaczenie!
- hasło musi posiadać minimum 8 znaków, w tym 1 dużą literę, 1 małą literę oraz 1 cyfrę lub 1 znak specjalny,
- dane do kontaktu: adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Na podany adres e-mail będą przychodziły powiadomienia o statusie spraw i wysłanych wnioskach. Z kolei na podany numer telefonu będą przychodziły jednorazowe kody SMS, za pomocą których potwierdza się logowanie do usługi czy podpisanie dokumentu.

W komputerze należy zainstalować aplikację Microsoft Teams, która dostępna jest za darmo.

Sposób postępowania:

 1. Wejdź na stronę internetową www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany
 2. Kliknij przycisk Załóż tymczasowy profil zaufany.
 3. Ustal dane do logowania: nazwę użytkownika i hasło.
 4. Podaj swoje dane.
 5. Wybierz aplikację do rozmowy wideo z urzędnikiem.
 6. Wybierz zakres godzin, w których możesz odbyć tę rozmowę.
 7. Sprawdź wszystkie dane na podsumowaniu wniosku.
 8. Potwierdź wysłanie wniosku. Na podany numer telefonu dostaniesz kod autoryzacyjny. Wpisz go w odpowiednie pole i kliknij DALEJ.
 9. Na podany adres e-mail dostaniesz 2 wiadomości:
  - potwierdzenie założenia konta w serwisie profil zaufany,
  - potwierdzenie wysłania wniosku. Znajdziesz w nim również numer wniosku, który będzie ci potrzebny, aby rozpocząć rozmowę z urzędnikiem. Nikomu nie podawaj tego numeru!
 10. Czekaj na telefon od urzędnika. Na rozmowę z urzędnikiem będziesz czekać kilka dni. W wyjątkowych sytuacjach możesz czekać dłużej – jeśli na przykład do ministerstwa wpłynie bardzo dużo wniosków w tym samym czasie. Jeśli rozmowa z urzędnikiem przebiegnie pomyślnie i dane zawarte w okazanym dokumencie tożsamości zostaną poprawnie zweryfikowane, twój tymczasowy profil zaufany zostanie potwierdzony od razu.

Do rozmowy z urzędnikiem musisz przygotować:

- numer wniosku – dostaniesz go w e-mailu z potwierdzeniem wysłania wniosku (nie podawaj tego numeru urzędnikowi, to urzędnik ma ci podać ten numer w rozmowie telefonicznej, a ty sprawdzisz, czy numer się zgadza),

- ważny dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport. Uwaga! Paszportu może użyć tylko osoba, która ma lub miała polski dowód osobisty. Urzędnik musi porównać osobę, którą widzi, ze zdjęciem z Rejestru Dowodów Osobistych,

- urządzenie z dostępem do internetu, wyposażone w kamerę i mikrofon. Może to być tablet, telefon, komputer stacjonarny lub laptop. Na tym urządzeniu musi działać aplikacja do rozmowy wideo, tj. Microsoft Teams,

- kamera w urządzeniu musi umożliwić okazanie dokumentu tożsamości w taki sposób, że będzie wyraźnie widać jego treść - przede wszystkim datę ważności. Jeśli urzędnik nie będzie mógł przeczytać tej treści, nie potwierdzi twojego tymczasowego profilu zaufanego.

Przebieg rozmowy z urzędnikiem:

 1. Czekaj na telefon od urzędnika w wybranym we wniosku zakresie godzin. Urzędnik do ciebie zadzwoni i poda ci numer twojego wniosku. Sprawdź, czy numer się zgadza z numerem przesłanym do ciebie w potwierdzeniu. Jeśli tak, możesz kontynuować rozmowę.
 2. Urzędnik wyśle na twój adres e-mail link do rozmowy wideo. Rozmowa odbędzie się za pomocą aplikacji, wskazanej przez ciebie we wniosku. Kliknij przesłany link (w aplikacji Skype kliknij dodatkowo przycisk Zadzwoń).
 3. Urzędnik poprosi cię o potwierdzenie, że dane we wniosku są prawdziwe i aktualne. Przedstawi ci zasady korzystania z Profilu i poprosi o okazanie dowodu tożsamości w taki sposób, by mógł przeczytać jego treść.
 4. Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, twój tymczasowy profil zaufany zostanie potwierdzony przez urzędnika. Potwierdzenie założenia profilu dostaniesz na swój adres e-mail.

(rpf) kp / Źródło: WIR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia