logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

18.8°C

Prognozy dla rynku drobiu dość optymistyczne fotolia

Prognozy dla rynku drobiu dość optymistyczne

Napisał  Lip 26, 2020

Z nieco większym optymizmem niż do tej pory odnoszą się analitycy Rabobanku przedstawiając prognozy dla globalnego rynku drobiu w drugiej połowie 2020 roku odnieśli. W ich opinii drugie półrocze będzie charakteryzowało ożywienie popytu na drób na świecie biorąc pod uwagę zelżenia w gastronomii i hotelarstwie.

Analitycy wskazują jednocześnie na istniejące nadal problemy w Europie i spadek produkcji na kontynencie europejskim. Rabobank uważa, że istotnym czynnikiem wspierającym wzrost popytu na drób w skali globalnej w nadchodzących miesiącach będzie spowolnienie gospodarcze, co powoduje, że rynki są bardziej zmienne i zależne od cen.

Można przyjąć, że w takiej sytuacji na wygranej pozycji jest mięso drobiowe, które należy do najtańszych źródeł białka mięsa. Dużym wyzwaniem zwiększającym zmienność na rynkach światowych będzie niestabilność podaży i popytu oraz kursów walutowych.

Po stronie pozytywnych czynników znalazły się stosunkowo niskie szacunki cen pasz. Należy także uwzględnić niepewność związaną z sytuacją epidemiczną na świecie w nadchodzących miesiącach. Przewiduje się, że mieszanka tych czynników spowoduje, że handel międzynarodowy będzie podatny na zakłócenia w drugiej połowie 2020 roku.

Dodatkowo na niestabilność handlu światowego wpłynąć mogą nieprzewidywalne stosunki handlowe między Waszyngtonem a Pekinem, Brexit czy programy wdrażane na Bliskim Wschodzie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego na rynkach wewnętrznych państw z tego regionu.

(rpf) kp / Źródło: KIPDiP

reklama