logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

18.8°C

Optymistyczne prognozy dla unijnej branży mleczarskiej fot. Paweł Pąk

Optymistyczne prognozy dla unijnej branży mleczarskiej

Napisał  Lip 27, 2020

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową perspektywę dla branży mleczarskiej w Unii Europejskiej w 2020 roku. Z prognozy tej wynika, że wielkość skupu mleka w UE może osiągnąć około 144 mln ton. Jest to poziom o 0,7% więcej niż w 2019 roku.

Przyczyna takiego stanu rzeczy mogą być dobre perspektywy pod względem stanu użytków zielonych w okresie wiosenno-letnim, oraz duża dostępność przystępnych cenowo pasz. Najlepsze warunki prognozowane są dla południowej i zachodniej Europy. W pozostałych regionach podkreślono ryzyko ograniczenia wydajności użytków zielonych spowodowanych niedoborami wody oraz wysokimi temperaturami.

Do wzrostu skupu w największej mierze przyczynią się Niemcy, Włochy, Hiszpania oraz Holandia. Prognozuje się, że w trzecim i czwartym kwartale skup mleka zostanie ograniczony o 0,2%, w każdym tym okresie.

Ceny odtłuszczonego mleka w proszku i masła w czasie pandemii charakteryzowały się trendem spadkowym. W ostatnim czasie tendencja ta się odwróciła i będzie się nadal utrzymywać, a ceny będą znacznie wyższe od cen interwencyjnych.

Rosnący popyt detaliczny na sery i świeże produkty mleczarskie nie zrekompensuje strat poniesionych w skutek zamknięcia sektora gastronomii. Eksport sera do Japonii i Wielkiej Brytanii według prognoz wzrośnie o 2%, jednak spadek konsumpcji krajowej przyczyni się do zmniejszenia produkcji tego produktu. W przypadku produkcji świeżych produktów mleczarskich prognozowany jest spadek o 4%.

Unia Europejska jest konkurencyjna na światowym rynku pełnego mleka w proszku, masła oraz odtłuszczonego mleka w proszku. Przewiduje się, że pozwoli to na wzrost eksportu masła, pełnego i odtłuszczonego mleka w proszku, i osiągnięcie poziomu zbliżonego do tego w 2018 roku.

(rpf) kp / Źródło: PFHB

reklama