logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

18.8°C

Gruntów rolnych wciąż ubywa. Dziś konieczna jest ich ochrona fot. Paweł Pąk

Gruntów rolnych wciąż ubywa. Dziś konieczna jest ich ochrona

Napisał  Lip 28, 2020

Przez ostatnie 20 lat ubyło w Polsce ponad 2 miliony hektarów gruntów rolnych na rzecz infrastruktury i innych celów nierolniczych, w tym osiedlaniu się na terenach wiejskich ludności z miast. Niestety, liczba wniosków o odrolnienie i przekształcenie gruntów wciąż rośnie.

Tak wiele mówi się w ostatnim czasie o bezpieczeństwie żywnościowym w Polsce, a tymczasem gruntów rolnych ciągle ubywa. Wniosków kierowanych przez samorządy lokalne do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi lub marszałków województw w sprawie odrolnienia gruntów oraz ich przekształcenia cały czas przybywa.

Wielokrotnie zdarza się, iż samorządy wydają osobom indywidualnym lub firmom komercyjnym, pozwolenia na zabudowę gruntów rolnych klas I-IV bez uwzględnienia panujących w terenie realiów gospodarki rolnej. Powoduje to sytuację, w której wśród kompleksów upraw rolnych powstają domy mieszkalne, budynki produkcyjno-handlowe lub grunty takie przeznaczane są na inne cele niezwiązane z produkcją rolną (np. kopalnie kruszyw).

Tak prowadzona polityka gospodarcza samorządów doprowadza do degradacji pozostałych gruntów rolnych poprzez: niszczenie funkcjonującej infrastruktury melioracyjnej, zaburzanie stosunków wodnych, rozdrabnianie istniejących kompleksów pól uprawnych oraz nieuregulowaną napływ ludności niezwiązanej z rolnictwem i późniejsze protesty dotyczące „zapachów czy hałasów rolniczych”, co powoduje znaczne ograniczenie istniejącej przestrzeni produkcyjnej.

W ostatnim dwudziestoleciu ubyło w Polsce ponad 2 mln ha gruntów rolniczych na rzecz infrastruktury i innych celów, pochopne wydawanie decyzji na przekształcenie ziemi rolnej klas I-IV musi być dokładnie przemyślane, ponieważ takie decyzje niosą ze sobą nieodwracalne skutki. Wobec rosnącego zapotrzebowania na żywność posiadanie odpowiednio dużego zasobu ziemi rolnej w kraju skutkuje zabezpieczeniem jej dostaw.

W obecnej sytuacji konieczna byłaby zmiana istniejących przepisów i wprowadzenie obowiązku uzyskania opinii wojewódzkiej izby rolniczej dotyczącej przekształcenia i wykorzystania ziemi rolnej klas I-III, położonych poza obrębami ewidencyjnymi miast, na cele nierolnicze. O taką zmianę przepisów zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego Krajowa Rada Izb Rolniczych. Zawnioskowano również o ścisły nadzór nad przekształcaniem i wykorzystaniem na cele nierolnicze ziemi rolnej klasy IV.

(rpf) kp / Źródło: KRIR

reklama