logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

18.8°C

Eksportowy rekord przetworów jaj z Polski fotolia

Eksportowy rekord przetworów jaj z Polski

Napisał  Lip 31, 2020

Polski eksport przetworzonych produktów jajecznych w 2019 roku ustanowił nowy historyczny rekord. Poprzedni rok przyniósł 25,4 procentowy wzrost wysyłek zagranicznych osiągając roczny wolumen na poziomie 46,2 tys. ton.

W roku 2017 sprzedaż zagraniczna wyniosła 42 tys. ton, a roczna dynamika wzrostu aż 59 proc. Mamy jednak nowy rekord. Tylko jeden rok – 2018 – wypadł poza linię trendu wzrostu. W 2018 roku eksport produktów jajecznych niespodziewanie obniżył się o 12,5 proc.

Rok ten był trudny dla sektora jaj w skali globalnej. Trudne warunki rynkowe przy znacznej konkurencji spowolniły, jak się okazało tylko na moment, ekspansję zagraniczną polskiego przetwórstwa. Finalnie, nie tylko odrobiliśmy stratę, ale i pobiliśmy dotychczasowe maksima z roku 2017.

W strukturze asortymentowej liderem pozostają tradycyjnie produkty świeże. Uwagę nadal przykuwa handel proszkiem z jaj. W roku 2019 sprzedaż proszku do zagranicznych kontrahentów znów odnotowała duży wzrost, bo aż o 37 proc. do 6,1 tys. ton. Blisko 70 proc. wysyłek zagranicznych trafiło w 2019 roku na cztery największe rynki zbytu: do Niemiec, Włoch, Danii i Szwecji.

(rpf) kp / Źródło: KIPDiP

reklama