7,6°C

reklama
reklama

Minister rolnictwa apeluje do rolników o przestrzeganie zaleceń sanitarnych

Napisał  Sie 10, 2020

Liczba zakażeń COVID-19 w Polsce wciąż wzrasta, a koronawirus jest obecny również w sektorze rolno-spożywczym. Minister rolnictwa przypomina o konieczności przestrzegania wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

Ze względu na ważną rolę rolnictwa w bezpieczeństwie żywnościowym Polaków, minister zdrowia wyraził zgodę na wyjątki od przyjętych w innych działach gospodarki zasad bezpieczeństwa. Dotyczą one zatrudniania w gospodarstwach pracowników z innych krajów, możliwości pracy połączonej z kwarantanną na terenie gospodarstwa, a także zasad prowadzenia produkcji w zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego.

Jak podaje MRiRW, niektóre zakłady przetwórcze nie respektują jednak zasad organizacji pracy, która minimalizowałaby możliwość przenoszenia wirusa między pracownikami. Także w gospodarstwach rolnych kontrole przeprowadzane przez policję i inspekcję sanitarną wskazują na poważne niedociągnięcia.

Wśród nich znajdują się: nielegalne zatrudnianie pracowników, nieprzestrzeganie zasady, że mogą przebywać oni w okresie kwarantanny wyłącznie na terenie gospodarstwa (z zachowaniem możliwości docierania do wszystkich pól będących składnikami gospodarstwa), kontaktowanie się przez pracowników z okolicznymi mieszkańcami, ale także złe warunki bytowe zatrudnionych osób. Takie praktyki nie mogą mieć miejsca.

Minister rolnictwa apeluje o rozwagę i odpowiedzialność, a także przypomina, że niewypełnianie nałożonych przepisów sanitarnych podlega karze.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama