Spada spożycie mięsa w Polsce. Problem dla hodowców fotolia

Spada spożycie mięsa w Polsce. Problem dla hodowców

Napisał  Sie 12, 2020

Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku przeciętne spożycie mięsa w Polsce na osobę było o 20% niższe niż w roku 2018. Statystyczny Polak zjadł w 2019 roku o 15,9 kg mniej mięsa w porównaniu do roku wcześniejszego.

W 2019 roku przeciętne spożycie mięsa na jedną osobę wyniosło 61,0 kg wobec 76,9 kg w 2018 roku – informuje GUS. Badacze z IQS w kwietniu wskazywali, że ok. 40% Polaków nie je lub ogranicza spożycie mięsa, dane konsumenckie przytaczane przez firmę Mintel wskazują, że ok. 40 proc. respondentów w Polsce ogranicza spożycie mięsa w znacznej mierze ze względów zdrowotnych, środowiskowych, ale też w związku z obawą o dobrostan zwierząt.

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Panel Ariadna w maju 2019 r. wskazywały na fakt, że 38,5% osób, które spożywają mięso ogranicza jego ilość w swojej codziennej diecie.

Jak wskazują dane przedstawione przez GUS, deklaracje znacznej grupy Polaków, wsparte coraz większą dostępnością produktów roślinnych, mają rzeczywiste przełożenie na poziom spożycia mięsa w Polsce. 20% spadek spożycia mięsa na osobę w 2019 roku to realny zwiastun zmieniających się norm społecznych.

Zarówno producenci żywności, jak i sieci handlowe coraz odważniej otwierają się na nowe potrzeby konsumentów. Roślinne linie marek takich jak Sokołów, Olewnik, czy OSM Łowicz, roślinne alternatywy mięsa private-label w sklepach Lidl, Biedronka, Kaufland, czy dynamicznie rozwijające się portfolio częstochowskiej Dobrej Kalorii potwierdzają zainteresowanie bardziej roślinną dietą.

Co więcej, dla 20% Polaków okres pandemii sprawił, że zaczęli postrzegać dietę roślinną jako bardziej atrakcyjną. Badanie przeprowadzone w czerwcu 2020 przez Market Research World na zlecenie Upfield wskazuje, że okres pandemii zachęcił 25,4% Polaków do ograniczenia spożycia mięsa. Jednocześnie, aż 31,6% badanych wskazuje, że w tym okresie częściej kupowało roślinne alternatywy mięsa.

(rpf) kp / Źródło: roslinniejemy.org

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia