1/4

Rolnicy czują się oszukani. Dlaczego jedni dostali suszowe, a inni nie? - pytają

Napisał  Sie 17, 2020

Choć mamy już połowę sierpnia 2020, wielu rolników nie otrzymało jeszcze wypłat pomocy suszowej za 2019. Rząd obiecał, a pieniędzy jak nie było, tak nie ma – skarżą się rolnicy.

Żniwa 2020 dobiegają końca, a temat wypłat pomocy suszowej za ubiegły rok wciąż powraca jak bumerang. Rolnicy, którzy „nie załapali się” na wypłaty pomimo złożonych wniosków są coraz bardziej rozgoryczeni i oburzeni. I nie ma się co dziwić.

Pomimo usilnych zapewnień z Ministerstwa Rolnictwa, że wszyscy, którzy złożyli wnioski pieniądze otrzymają, konta wielu wnioskodawców w dalszym ciągu świecą pustkami. - Może by ta sytuacja mniej denerwowała gdyby wszyscy wnioskodawcy czekali. Jest jednak tak, że jedni dostali parę dni po złożeniu dokumentów, a inni czekają miesiącami i nawet nie mają informacji kiedy mogą się spodziewać wypłaty – pisze na Forum Okiem Rolnika pani Agnieszka ze wsi Chorzemin w Wielkopolsce.

Rolnicy, którzy jeszcze czekają na wypłaty suszowego za 2019 rok spodziewają się odmownych decyzji. Coraz mniej już wierzą w to, że jeszcze jakiekolwiek pieniądze dostaną. - Gra na czas, by zniechęcić i ludzie przeoczą jakiś termin, i po temacie. Dziś ważne są programy... biznesplany dla młodych i kredyty... a tam ci co "żebrzą" o klęskowe to powoli się przedawni – napisał nasz Czytelnik.

Środki na wypłaty suszowego skończyły się. Obecnie na stronie Agencji dostępne są nowe wnioski, które można składać od 13 sierpnia br., aby uzyskać suszowe za ubiegły rok w charakterze pomocy publicznej. Wprowadza to jednak kolejne zamieszanie.

Z jednej strony rolnicy, którzy składali wnioski o pomoc suszową muszą teraz złożyć nowy wniosek, z drugiej strony są też tacy, którzy dostali tylko część suszowego i teraz nie wiedzą co mają zrobić, by otrzymać resztę należnych środków. Na stronie ARiMR nie ma jasno sprecyzowanych wytycznych, zatem rolnicy mający jakiekolwiek pytania i wątpliwości powinni indywidualnie kontaktować się z Agencją.

ARiMR nie ustaliła również końcowego terminu składania nowych wniosków, jednak zapewnia, że pomoc może zostać przyznawana tylko do 31 grudnia 2020 r. i do tego terminu musi zostać wypłacona. „Jak najszybsze złożenie wniosku gwarantuje szybszą wypłatę pomocy” - czytamy na stronie ARiMR. Jak będzie wyglądała rzeczywistość? Komentarze rolników pokażą – w końcu to ich opinia jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji.

Prawdziwe opinie o polskim rolnictwie codziennie na www.okiemrolnika.pl oraz na > Forum Okiem Rolnika <

(rpf) jp

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia