Prezydent dziękuje rolnikom: Za wasz trud i ciężką pracę na roli fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Prezydent dziękuje rolnikom: Za wasz trud i ciężką pracę na roli

Napisał  Wrz 07, 2020

Podczas uroczystości Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników i Święta Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskich Dożynek, prezydent Andrzej Duda dziękował rolnikom za ich ciężką pracę, która zapewnia wszystkim Polakom bezpieczeństwo żywnościowe.

Oddanie czci spracowanym dłoniom rolnika, to nie jest tylko hasło, którym politycy wycierają sobie usta. Ale, że to jest rzeczywistość, która przekłada się na konkretne działania, które powodują, że rolnik spokojnie może realizować swoje zadania wobec swojej rodziny, wobec polskiego państwa, wobec polskiego społeczeństwa – mówił Andrzej Duda. 

Tradycyjnie na początku starostowie dożynek złożyli na ręce głównego celebransa bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznego ziarna. Starostowie dzisiejszych obchodów Anna i Grzegorz Wiesławscy z Zagórza, którzy przybyli do Częstochowy wraz z piątką swoich dzieci, wręczali bochny chleba również prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu.

Przybywamy tutaj wszyscy, aby podziękować Matce Najświętszej, naszej Maryi Jasnogórskiej, za ten kolejny rok, rok pracy na roli, rok który upływa nam pod znakiem koronawirusa, ale który jest kolejnym rokiem naszego podążania w tej ziemskiej wędrówce, kiedy wszyscy realizujemy swoje obowiązki – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę na bezpieczeństwo żywnościowe jako na ogromnie ważny element bezpieczeństwa kraju, o czym mogliśmy się przekonać dobitnie w tym roku: – Za wasz trud, ciężką pracę na roli i za to, że nawet w najtrudniejszych momentach, z którymi spotykaliśmy się także w tym roku, szczególnie wiosną, zapewniliście nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe dziękuję wam w imieniu całego polskiego narodu i społeczeństwa. Ale to jest także i obowiązek ze strony władz państwowych, aby czuwać nad bezpieczeństwem także i rolnika, że kiedy dotknie go klęska żywiołowa, to żeby był pewny, że otrzyma pomoc, że nie zostanie sam, że polskie państwo z nim jest.

Podczas uroczystości minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że tegoroczny sezon rolniczy zapowiadał się dramatycznie źle: – Ja byłem przerażony. Modły przyniosły efekt. Deszcze, które pojawiły się od maja i w kolejnych tygodniach sprawiły, że przyroda nadrobiła te wszystkie straty. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że dzięki pracy rolników i bożemu błogosławieństwu nikomu w Polsce nie zabraknie chleba i nie będzie w Polsce głodu: – Możemy tą żywnością dzielić się z innymi potrzebującymi na świecie. Wzrasta polski eksport – dodał minister.

Szef resortu rolnictwa poinformował ponadto, że w najbliższych tygodniach rząd będzie starał się zrekompensować, przynajmniej w część strat tym gospodarstwom, które najbardziej zostały dotknięte trudnościami wynikającymi z sytuacji gospodarczej spowodowanej koronawirusem.

Minister Ardanowski podkreślił, że cały polski naród powinien być wdzięczny rolnikom.

Oby wszyscy w społeczeństwie umieli tę wdzięczność ludziom ciężkiej, rolniczej pracy okazać, żeby każdy potrafił zrozumieć, co zawdzięcza polskiej wsi – mówił minister.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia