Zbierasz grzyby? Możesz przenieść wirusa ASF do swojego gospodarstwa fotolia

Zbierasz grzyby? Możesz przenieść wirusa ASF do swojego gospodarstwa

Napisał  Wrz 08, 2020

Hodowcy trzody chlewnej powinni zachować szczególne zasady bezpieczeństwa podczas zbierania grzybów na obszarach występowania afrykańskiego pomoru świń. Przez nieuwagę można przenieść wirusa na teren gospodarstwa.

Trwa obecnie sezon zbierania grzybów w lasach. Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Dotyczy to obszaru ochronnego (strefa żółta), obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona) oraz obszaru zagrożenia (strefa niebieska).

Na terenach, na których występuje ASF w grzybobraniu nie powinny brać udziału osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami. Istnieje duże ryzyko przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie.

W przypadku brania udziału w grzybobraniu zaleca się odbycie 72-godzinnej karencji przed wejściem do chlewni. Należy również pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji.

W przypadku napotkania zwłok padłego dzika nie należy do nich podchodzić oraz dotykać, a o fakcie znalezienia należy powiadomić właściwy powiatowy inspektorat weterynarii lub lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego, bądź lokalne służby policji albo straży gminnej.

(rpf) kp / Źródło: GIW

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia