PIS chce zakazu hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenia uboju rytualnego fot. TK

PIS chce zakazu hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenia uboju rytualnego

Napisał  Wrz 11, 2020

Zapowiadany projekt ustawy dotyczący praw zwierząt zakazuje między innymi hodowli zwierząt futerkowych i znacznego ograniczenia uboju rytualnego. Jeśli ustawa wejdzie w życie wiele gospodarstw rolnych upadnie.

Rozwiązania proponowane w ustawie negatywnie wpłyną na ekonomię gospodarstw rolnych, doprowadzając do pogorszenia sytuacji finansowej rolników i ich rodzin. Wpłynie to także na cały sektor rolno–przemysłowy, zmniejszając znaczenie polskich przedsiębiorstw, w szczególności na światowym rynku mięsa wołowego i drobiowego.

Projekt ten dotknie również sektor usług utylizacyjnych, zwiększając w tym zakresie rolę przedsiębiorców zagranicznych, przede wszystkim niemieckich. Brak zwierząt futerkowych bowiem spowoduje, że odpady z hodowli drobiu, którymi są karmione zwierzęta futerkowe, będą musiały podlegać utylizacji, a w sektorze tym widoczna jest duża ekspansja przedsiębiorstw zagranicznych.

Dążenie do poprawy dobrostanu zwierząt jest ważne, jednak priorytetem powinno być dbanie o rozwój polskiej gospodarki i dobro polskich rolników – postulują izby rolnicze.

Od początku 2020 r. rolnictwo mierzy się z wieloma problemami. Obecna pandemia to tylko jeden z przykładów, która uwydatniła znaczenie sprawnego systemu żywnościowego, który funkcjonuje w każdych okolicznościach i jest w stanie zapewnić obywatelom dostęp do wystarczającej podaży żywności. COVID-19 dotknął gospodarkę w różnym stopniu.

W przypadku rolnictwa najbardziej ucierpieli rolnicy i przetwórcy eksportujący swoje towary, z powodu zapaści w transporcie i zamknięciu sektora HoReCa. Coraz częstsze występowanie suszy, ulewnych deszczy nieustannie przypomina o tym, że nasz system żywnościowy jest zagrożony. Dodatkowo nie udało się zwalczyć Afrykańskiego Pomoru Świń, wręcz przeciwnie – mamy jeszcze więcej ognisk niż w zeszłym roku o tej samej porze.

Zdaniem izb rolniczych rząd powinien skupić się na skutecznej walce z pogłowiem dzików, które są głównym wektorem choroby w środowisku oraz wypłatę odszkodowań z tytułu strat poniesionych przez producentów trzody w strefach niebieskich łącznie z zapewnieniem przez budżet państwa środków na bioasekurację.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia