Chłopscy bohaterowie upamiętnieni fot. MRiRW

Chłopscy bohaterowie upamiętnieni

Napisał  Wrz 13, 2020

11 września 2020 roku rondo na drodze krajowej nr 15 w Brzeźnie, w powiecie toruńskim otrzymało imię Solidarności Rolników Indywidualnych. To jeden z najważniejszych węzłów drogowych w województwie kujawsko-pomorskim.

Uroczystość odbywała się w 42. rocznicę powstania niezależnego ruchu chłopskiego.

– To bardzo dobrze, że upamiętniamy naszych bohaterów, chłopskich bohaterów. Tych, którzy w czasach, kiedy wystąpienie przeciwko władzy było gestem odwagi, ryzykowali utratę swojego gospodarstwa – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski obecny na uroczystości.

– Nie tylko ważne są szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia. Ważne jest także upamiętnianie bohaterów w taki właśnie sposób. To rondo jest jednym z najważniejszych w województwie kujawsko-pomorskim, w ciągu drogi krajowej. Tysiące ludzi dziennie, tędy przejeżdżających, będzie widziało tablice, które zostały dziś odsłonięte – powiedział minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że rolnicy nie walczyli tylko o to, by lepsza była cena za świnie czy mleko.

– Oni walczyli o godność, o to żeby chłopi nie byli uważani za gorszą grupę, za gorszą kastę. Za tych, którym ewentualnie z litości czy łaski można pomóc – podkreślił minister Ardanowski. Szef resortu rolnictwa dodał, że także dziś zdarza się, że mamy do czynienia z takim paternalistycznym podejściem do rolników.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia