Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej obchodzi 70 lat działalności

Napisał  Wrz 17, 2020

W siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbywały się obchody siedemdziesiątej rocznicy powstania Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Obecny podczas obchodów minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podziękował pracownikom Instytutu za ich pracę naukową, którą uważa za niezwykle potrzebną.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej jest szczególnym instytutem. Jego oceny, analizy, sugestie są niezbędne wszystkim, którzy podejmują decyzje związane z rolnictwem – zarówno decyzje na poziomie gospodarstwa, przedsiębiorstwa, jak również na poziomie całych sektorów – mówił minister rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że we współczesnym świecie wszystko szybko się zmienia i zmienia się też rolnictwo. Dlatego przy podejmowaniu decyzji niezbędna jest wiedza, różnego rodzaju analizy i kalkulacje. Zdaniem ministra wszystkie te instrumenty służą wypracowaniu najlepszych rozwiązań służących rozwojowi rolnictwa, które uwzględniają pracowitość ludzi i optymalne wykorzystanie zasobów.

Nie może być tak, że w finalnej cenie płaconej z żywność przez konsumenta udział dochodów rolniczych jest znikomy, a zarabiają tylko pośrednicy, przetwórcy, handel i dystrybucja – podkreślił minister.

Według ministra muszą nastąpić dalsze zmiany w funkcjonowaniu całego łańcucha żywnościowego: – Nie jest właściwym przekonanie, że żywność musi być tania. Żywność wysokiej jakości, wyprodukowana w podwyższonych standardach nie może być tania – mówił szef resortu rolnictwa.

Minister zapewnił, że polskie rolnictwo produkuje bardzo dobrą żywność i to jest jego szansa, która musi być wykorzystana: – Siłą naszego rolnictwa jest też jego różnorodność – dodał minister.

Zwrócił przy tym uwagę, że rolą wsi jest nie tylko produkcja surowców rolniczych, ale także rozwój społeczności lokalnych: – Także w tych kierunkach rozwoju polskiej wsi ogromna do spełnienia jest rola nauki, wiedzy ekonomicznej, analiz i prognoz, które podpowiadają najlepsze rozwiązania.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia