1/4

Coraz droższa ziemia rolna. Ile za hektar?

Napisał  Wrz 21, 2020

Ceny gruntów rolnych w Polsce wzrosły w stosunku do zeszłego roku o 6,4% - informuje Główny Urząd Statystyczny. To nie jest dobra wiadomość dla rolników w tym trudnym okresie, na który wpływ ma wiele czynników, nie tylko korona-wirus.

Główny Urząd Statystyczny nie pozostawia złudzeń, ziemia pod uprawę jest coraz droższa i nie wygląda na to, aby ten trend miał się zatrzymać. Jest drożej niż w 2019 roku. Średnia cena hektara ziemi rolnej w Polsce wynosi obecnie ponad 47 tysięcy złotych.

Oczywiście cena uzależniona jest od lokalizacji i klasy gleby. Największą zwyżkę odnotowały łąki na słabych glebach, których cena wynosiła jeszcze rok wcześniej nieco ponad 23 tysiące złotych, obecnie jest to nawet 25,4 tys. złotych. Na drugim miejscu.

W przeciągu roku najbardziej podrożały łąki o słabych glebach - jeden hektar kosztował średnio 23,2 tys. złotych, podczas gdy obecnie jego cena może wynieść nawet 25,4 tys. złotych.

Na drugim miejscu pod względem wzrostu cen znalazły się piaszczyste grunty rolne, czyli te najniższej jakości, których hektar w minionym roku kosztował 31,7 tys. złotych, a obecnie trzeba zapłacić nawet 34,6 tys. zł. czyli wzrost w tym przypadku wyniósł 9%.

Grunty orne klasy dobrej (pszenno-buraczane) zdrożały w skali roku o 5%, natomiast klasy średniej (żytnio-ziemniaczane) odnotowały wzrost o 6,8%.

Nieznacznie wzrosły też ceny łąk dobrej klasy, które są nieco wyższe niż przed rokiem, w 2019 roku było to 30,3 tys. zł, a obecnie jest to 31,2 zł za hektar.

(rpf) pp / Źródło: GUS

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia