Co trzeba wiedzieć chcąc rozpocząć produkcję i sprzedaż żywności z własnego gospodarstwa

Napisał  Wrz 24, 2020

Jedną z możliwości zwiększenia dochodów rolników, którzy prowadzą niewielkie, tradycyjne gospodarstwa rolne, jest sprzedaż wyprodukowanej żywności bezpośrednio konsumentowi. Jak się do tego zabrać i co trzeba wiedzieć o takiej działalności?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało broszurę pt. „Żywność prosto z gospodarstwa - źródłem dochodu rolników”, w której zawarte są wszystkie niezbędne informacje dotyczące możliwości aktywnego funkcjonowania na rynku poprzez sprzedaż wytworzonych we własnym gospodarstwie produktów. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/zywnosc-prosto-z-gospodarstwa---zrodlem-dochodu-rolnikow Broszura dostępna jest również na stronie internetowej MRiRW oraz na stronach ośrodków doradztwa rolniczego. Ma zostać też przekazana do szkół rolniczych nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Obecnie w Polsce produkcja żywności w gospodarstwach rolnych i wprowadzanie jej na rynek

na małą skalę, może odbywać się w ramach następujących form działalności:

  • • dostawy bezpośrednie,
  • • sprzedaż bezpośrednia,
  • • rolniczy handel detaliczny (RHD),
  • • działalność marginalna, ograniczona i lokalna (MOL).


Dodatkowo, rolnicy mogą prowadzić ubój zwierząt w tzw. „rzeźniach rolniczych”, tj. rzeźniach

o małej zdolności produkcyjnej, które znajdują się na terenie gospodarstw. Przy wyborze formy działalności należy w szczególności uwzględnić: profil produkcji gospodarstwa (produkcja zwierzęca czy roślinna), rodzaj wytwarzanych środków spożywczych (w postaci nieprzetworzonej czy przetworzonej), pochodzenie żywności lub surowców wykorzystywanych do jej wytwarzania (produkcja własna, czy żywność zakupiona w całości lub w części od innych podmiotów), czy też planowaną wielkość i intensywność produkcji oraz obszar sprzedaży.


Rolnicy, producenci żywności mogą uzyskać wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, na inwestycje dotyczące przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów

rolnych. Z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poza wsparciem finansowym,

w przepisach krajowych, wprowadzono liczne ułatwienia dla rolników prowadzących produkcję

żywności na małą skalę. Ułatwienia ta mają na celu skracanie łańcucha dostaw – drogi od producenta do konsumenta.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia