1/3

Nowe strefy niebieskie w Wielkopolsce

Napisał  Wrz 24, 2020

21 września br. Komisja Europejska wyznaczyła dwie granice strefy niebieskiej ASF na terenie województwa wielkopolskiego, które powstało po odnotowaniu choroby ASF u świń w kolejnych gospodarstwach.

Ogniska ASF pojawiły się na terenie miejscowości Perzyny oraz Łaszków. Chorobę stwierdzono u 39 i 1882 świń w Perzynach (powiat nowotomyski) oraz 110 świń w Łaszkowie (powiat kaliski).

Komisja Europejska wyznacza strefy niebieskie na okres 12 miesięcy. Kraj członkowski może wnioskować o ich skrócenie do minimum 3 miesięcy pod warunkiem spełnienia kryteriów weterynaryjnych.

O skrócenie pierwszej strefy, która została ustanowiona na części powiatu poznańskiego i szamotulskiego, polskie władze weterynaryjne wystąpiły 7 września br. Od tamtej pory wybuchły niestety kolejne trzy ogniska w województwie wielkopolskim, co może rzutować na negatywną odpowiedź Brukseli na ten wniosek.

Handel trzodą ze stref niebieskich jest możliwy, jednak jest bardzo utrudniony. Wpływa to oczywiście na cenę, jaką rolnicy otrzymują za żywiec. Zdaniem Komisji Europejskiej, dzięki strefom handel z pozostałych obszarów może odbywać się normalnie.

(rpf) jp / Źródło: WIR

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia