Marszałek Senatu o ustawie: „Trzeba również pamiętać o ludziach, którzy zainwestowali w te biznesy, mają kredyty” fot. Senat RP

Marszałek Senatu o ustawie: „Trzeba również pamiętać o ludziach, którzy zainwestowali w te biznesy, mają kredyty”

Napisał  Wrz 27, 2020

Bieżące prace legislacyjne – w tym nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt były tematami rozmowy Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Spotkanie odbyło się we wtorek, 22 września br. w Pałacu Prezydenckim.

Marszałek Senatu rozmawiał także z prezydentem o nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, nad którą prace zaczyna Izba. Nowela zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra, który ma wejść w życie po 12 miesiącach od ogłoszenia ustawy. Jak zapowiedział Marszałek w sprawie ustawy zostanie zwołane dodatkowe posiedzenie Senatu – prawdopodobnie 9 października br. – gdyż senatorowie już sygnalizują, że potrzebują więcej czasu na prace nad tymi przepisami.

Jak powiedział prof. Tomasz Grodzki „prezydent stoi na stanowisku, że o ile branża futerkowa może być wygaszana, dobrostan i humanitarne traktowanie zwierząt jest absolutnie wymogiem cywilizacyjnym, z czym i ja się całkowicie zgadzam, to również trzeba pamiętać o ludziach, którzy zainwestowali w te biznesy, mają kredyty”.

Marszałek Senatu dodał, że są przykłady innych krajów, które odchodziły od hodowli zwierząt futerkowych i można – jak to określił - wygaszać ją w naszym kraju w sposób cywilizowany.

Chodzi o odpowiedni czas, pewne rekompensaty, szereg działań osłonowych, które jak powiedział Marszałek „doprowadzą do tego, że osiągniemy cel - hodowla zwierząt futerkowych w Polsce nie będzie więcej miała miejsca, natomiast ludzie będą mieli czas się przebranżowić, zająć się czymś innym, a ich dobrostan ekonomiczny ucierpi nad tym jak najmniej".

Prof. Tomasz Grodzki zwócił uwagę, że nowelizacja zawiera nie tylko zakaz hodowli zwierząt na futra, ale i inne przepisy, a szereg zastrzeżeń do niej mają też na przykład hodowcy koni czy kynolodzy.

(rpf) kp / Źródło: Senat RP

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia