23,6°C

reklama
reklama
1/3

Polska na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem szalejącego wzrostu cen!

Napisał  Paź 05, 2020

Od sześciu miesięcy Polska nie schodzi z podium krajów UE z najwyższą inflacją, a wzrost cen jest u nas najszybszy od lat. Przed nami są tylko Węgry.

Inflacja uderza przede wszystkim w osoby mniej zamożne. Według najnowszych, ogólnych danych GUS Polakom dają się we znaki szczególnie rosnące ceny żywności i napojów (o 2,7%) oraz energii elektrycznej (o 4,6%). Szalejąca drożyna uderza w portfele obywateli, coraz więcej płacimy za zakupy i usługi.

Czytaj również: >>> Wzrost cen na rynku zbóż i rzepaku

Jednak to nie jedyny problem. Inflacja uderza również w oszczędności i pensje Polaków. Coraz większy impuls fiskalny (kolejne zasiłki socjalne, różne „plusy”) dodatkowo rozkręca inflację, która urosła do najwyższego poziomu od lat, przez co w szalonym tempie drożeją wszystkie produkty. Jednoczenie rząd utrzymuje podatek VAT na poziomie aż 23% i do kasy państwa trafia coraz więcej pieniędzy.

Inflacja zwiększa kwoty jakie rząd uzyskuje z podatków pośrednich (VAT i akcyzy) – zwiększa się bowiem podstawa opodatkowania tymi podatkami. Efekt jest taki, że rząd otrzymuje w ciągu roku dodatkowe fundusze bez konieczności wprowadzania nowych podatków.

(rpf) jp / Źródło: Konfederacja/GUS

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama