0.6°C

1/2

Siła wyższa a zwalnianie beneficjentów PROW z wieloletnich zobowiązań wobec ARiMR

Napisał  Lis 02, 2020

Czy pandemia koronawirusa lub epidemia ASF mogą być traktowane jako siła wyższa, której działanie nie pozwoliło osiągnąć rolnikowi planowanych celów w przypadku korzystania z dotacji w PROW? - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiada.

18 września br. Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się z zapytaniem do MRiRW czy pandemia koronawirusa lub epidemia ASF mogą być traktowane jako siła wyższa, której działanie nie pozwoliło osiągnąć rolnikowi planowanych celów, w przypadku korzystania z dotacji w PROW.

KRIR zwróciła szczególną uwagę na sytuację wielu producentów trzody chlewnej, którzy inwestowali w ramach PROW i zobowiązali się w ramach biznes planu do osiągnięcia określonego poziomu produkcji.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swojej odpowiedzi zwróciło uwagę, że takie przypadki traktowane są zawsze indywidualnie. Oznacza to, że pracownik ARiMR na wniosek rolnika rozpatruje, czy rzeczywiście w takim przypadku doszło do działania siły wyższej i rolnik nie mógł się wywiązać ze swoich obowiązków i założonych celów.

Wtedy zachodzi możliwość zmiany biznes planu np. poprzez przesunięcie jego realizacji w czasie. Ważne jest, aby w każdym przypadku rolnik zgłaszał taki problem do ARiMR i posiadał odpowiednie dowody i informacje o pływie siły wyższej na jego gospodarstwo.

(rpf) jp / Źródło: WIR

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia