0.6°C

Minister Puda apeluje do rolników o przestrzeganie zasad bioasekuracji

Napisał  Lis 27, 2020

Proszę, a wręcz apeluję do rolników o utrzymywanie wzmożonych zasad bioasekuracji – zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas konferencji poświęconej aktualnej sytuacji w zakresie chorób zakaźnych zwierząt na terenie Polski.

W chwili obecnej już nie tylko choroba Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) jest zmartwieniem dla polskich hodowców. Niestety w Polsce pojawiło się pierwsze ognisko grypy ptaków u drobiu i trzeba liczyć się z kolejnymi. W połączeniu z dramatycznie niskimi cenami skupu, sytuacja polskich hodowców trzody i drobiu staje się coraz cięższa.

Na wczorajszej konferencji poświęconej aktualnej sytuacji w zakresie chorób zakaźnych zwierząt minister rolnictwa Grzegorz Puda powiedział, że zlecił opracowanie rozwiązań pomocowych dla poszkodowanych rolników, a także monitorowanie ptactwa dzikiego. Minister zapowiedział również zwiększenie kontroli weterynaryjnych, zwłaszcza dużych hodowli. Dotyczy to w szczególności obszaru, na którym ostatnio pojawił się wirus. Zapewnił jednocześnie, że przygotowujemy się na ewentualność zamykania w pomieszczeniach drobiu z wolnego wybiegu.

Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach Krzysztof Niemczuk poinformował, że trwają intensywne badania w celu określenia źródła pochodzenia wirusa, a wyniki powinny być znane w ciągu kilku najbliższych dni.

Podczas konferencji rozmawiano również na temat ASF. – Zleciłem przegląd w zakresie przestrzegania zasad bioasekuracji przede wszystkim dużych gospodarstw – powiedział minister i dodał, że – pracujemy nad przepisami dotyczącymi bioasekuracji, które muszą być dostosowane do specyfiki, rozmiaru i technologii chowu w gospodarstwach, bo tylko wówczas będzie ona skuteczna.

Minister Grzegorz Puda podkreślił, że nie bez znaczenia jest również rola i świadomość właścicieli stad i pracowników gospodarstw.

W kwestii dzików będę wnioskować o ograniczenie pogłowia dzików zwłaszcza, że poza zagrożeniem zakażeń są także skargi pochodzące od rolników na duże szkody jakie robią te zwierzęta w uprawach – poinformował szef resortu rolnictwa i zwrócił się do ministra zdrowia o wyrażenie zgody na możliwość organizowania polowań zbiorowych, ale tylko w zakresie polowań na dziki.

Główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka przedstawił działania Inspekcji Weterynaryjnej. Poinformował, że w tym roku stwierdzono 3600 przypadków ASF u dzików i 103 ogniska. Zapewnił, że cały czas trwają poszukiwania padłych dzików, aby maksymalnie ograniczyć możliwości rozszerzania się choroby.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia