5.2°C

1/3

Dramat hodowców! Ceny wieprzowiny najniższe od pięciu lat

Napisał  Lis 30, 2020

48 tydzień 2020 roku zapisze się na unijnych rynkach spadkami w cenach skupu tuczników od 4 do 9 centów za kg (wbc). To jednak nie wszystko, ta obniżka doprowadziła do spadku do poziomu nie notowanego od pięciu lat!

Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH) głównym powodem tak niskich cen jest pandemia Covid-19. Zamknięte restauracje, brak imprez masowych, reżim sanitarny wprowadzony w zakładach mięsnych i niewystarczająca liczba pracowników na liniach przetwórczych składają się na kryzysowy obraz branży. Duńskie zakłady pozbawione możliwości eksportu wieprzowiny do Chin z powodu wykrycia korona-wirusa u pracowników lokują wieprzowinę po niskich cenach na rynku unijnym.

Utrata przez Niemcy możliwości eksportowych do Chin z powodu ASF spowodowała dużą nadwyżkę nieubitego żywca. Uruchomienie nowej linii przetwórczej w największym niemieckim zakładzie w miejscowości Rheda-Wiedenbrück zwiększyło moce ubojowe o 40 tys. tuczników tygodniowo. Nadwyżka żywca oczekująca na ubój już nie rośnie. Według ISN pojawiła się nawet możliwość jej stopniowej redukcji. Według notowań ISN najwyższa cena skupu utrzymuje się w Hiszpanii 1,55 €/kg a najniższa w Belgii 1,00 €/kg (wbc). W dniu 25/11/2020 cena w Niemczech została utrzymana na niskim poziomie 1,19 €/kg (wbc).

W kraju średnia cena skupu w wadze żywej tuczników w strefie białej wynosi 3,50 zł/kg (najniższa cena od pięciu lat), a na odbiór rolnicy czekają około 2 tygodni. W strefach ASF ceny są niższe nawet o 1 zł/kg. Potrzebne jest wsparcie ze strony państwa i UE. Samoregulacja rynku przyniesie dramaty wielu rodzin rolniczych.

(rpf) kp / Źródło: KZP-PTCH

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia