0.6°C

1/4

Agrounia: Świnie-mutanty z Niemiec w polskim zakładzie mięsnym

Napisał  Gru 03, 2020

W nocy 3 grudnia br. rolnicy z Agrounii zatrzymali transport żywych świń z Niemiec. Świnie wyglądają na przerośnięte, mało tego - nie wiadomo czy są zdrowe, bo zostały przywiezione do Polski bez żadnych dokumentów.

W nocy 3 grudnia 2020 r. rolnicy z Agrounii zaobserwowali samochód ze świniami na granicy w Świecku. Pojechali za tirem, który dojechał do zakładu mięsnego w Mościszkach w województwie wielkopolskim (powiat śremski). 

Okazało się, że świnie są przewożone w skandalicznych warunkach - bez wody, bez jedzenia, w ogromnym ścisku. Ponadto, jak się okazało, kierowca przewożący zwierzęta nie miał żadnych dokumentów przewozowych, które zezwalają na przewóz jakichkolwiek towarów, a już w ogóle zwierząt. Świnie nie posiadają książeczek zdrowia, które są konieczne oraz żadnych dokumentów mówiących cokolwiek o stanie zdrowie i informacji skąd jadą!

Jak relacjonowali rolnicy uczestniczący w tej akcji, sytuacja jest dramatyczna, wszystkie świnie są pozaklasowe i przerośnięte: - Nie wiadomo skąd pochodzą te świnie. Czy są one zdrowe czy chore. Wyglądają na przerośnięte, siedzą pościskane na samochodzie, brudne, mokre czekają za rozładunkiem. Widać, że są poranione, nie mają dostępu do wody – auto nawet nie jest wyposażone w poidła. Rzeczywiście na załączonym filmie jaki otrzymaliśmy wyraźnie widać, że świnie siedzą w strasznym ścisku, nie mając możliwości wykonania jakiegokolwiek ruchu.

Wśród rolników słychać głosy rozgoryczenia całą tą sytuacją: - Podczas gdy nasze świnie stoją w chlewniach czekając za odbiorem, tutaj przyjeżdżają w nocy. Dzisiejsza cena żywca jest upokarzająca, dobija polskiego rolnika do ziemi i za chwilę ten polski rolnik już się nie podniesie. O to chodzi tym wszystkim, którzy sprzedają świnie do Polski żeby nas wykończyć.

Pod zakład mięsny przyjechała policja i służby weterynaryjne w celu przeprowadzenia kontroli. Na miejscu było obecnych również kilkudziesięciu rolników. Policja nie udzieliła obecnym rolnikom żadnych informacji z kontroli ze względu na obowiązujące przepisy RODO. Czekamy na oficjalne informacje w tej sprawie.

(rpf) jp

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia