3,5°C

reklama
reklama

Pomoc również dla producentów świń w cyklu otwartym

Napisał  Gru 07, 2020

Producenci świń w cyklu otwartym mogą ubiegać się o pomoc w związku ze stratami poniesionymi na skutek pandemii koronawirusa. Umożliwia to podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego rozporządzenie. Czasu na złożenie wniosku o wsparcie nie zostało jednak zbyt dużo.

W ramach pomocy dla rolników dotkniętych kryzysem COVID-19 rząd objął wsparciem finansowym poszczególne sektory produkcji rolnej. Podstawowym kryterium wyboru tych sektorów była wysokość poniesionych przez nie strat w odniesieniu do możliwości budżetowych. I tak zdecydowano o natychmiastowym wsparciu sektorów: bydła mięsnego, bydła mlecznego, trzody chlewnej przy produkcji w cyklu zamkniętym, owiec, kóz, indyków rzeźnych, gęsi rzeźnych, brojlerów, jaj wylęgowych do produkcji piskląt kurzych typu brojler i kwiatów ciętych oraz roślin ozdobnych w produkcji pod ogrzewanymi osłonami.

W odniesieniu do hodowli świń uznano, iż w przypadku gospodarstw prowadzących produkcję przede wszystkim w cyklu zamkniętym istnieje większe ryzyko trwałego wycofywania się z produkcji, co w konsekwencji rodzi poważne skutki dla zachowania krajowej produkcji świń.

Po przeanalizowaniu wielu czynników, w tym również opinii płynących od producentów, uznaliśmy tę decyzję jako niesprawiedliwą wobec tych gospodarstw, które prowadzą produkcję w cyklu otwartym. Podpisane wczoraj przez pana premiera Mateusza Morawieckiego rozporządzenie umożliwia pomoc również tym gospodarstwom – poinformował minister Grzegorz Puda.

Zasady udzielania pomocy przedstawiają się następująco: Wnioski należy składać do 20 grudnia br. w biurach powiatowych Agencji. Pomoc będzie przysługiwała tym producentom trzody chlewnej, którzy w okresie od 1 marca br. do 15 lipca br. utrzymywali średnio dziennie co najmniej 21 świń.

Pomoc będzie wypłacana w formie ryczałtu na gospodarstwo rolne, w podziale na trzy grupy w zależności od ilości utrzymywanych świń:
1) 4 500 zł – przy utrzymywaniu średnio dziennie co najmniej 21 świń i nie więcej niż 50 świń,
2) 14 900 zł – przy utrzymywaniu średnio dziennie powyżej 50 świń i nie więcej niż 200 świń,
3) 23 800 – przy utrzymywaniu średnio dziennie powyżej 200 świń.

Wsparcie będzie wypłacane w I kwartale 2021 roku.

(rtr) jp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama