7,1°C

reklama
reklama
Powstanie europejska aplikacja wymierzona w ASF fot. Adobe Stock

Powstanie europejska aplikacja wymierzona w ASF

Napisał  Gru 10, 2020

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że zostało partnerem największego w Europie hackathonu, czyli tzw. maratonu projektowania. Jest on skierowany do osób z branży informatycznej, w tym przypadku chodzi o stworzenie aplikacji umożliwiającej społeczeństwu rejestrowanie kontaktów z dzikami.

Wiceminister rolnictwa Anna Gembicka zaapelowała do informatyków i programistów do wzięcia udziału w przygotowaniu takiej aplikacji. Napisała na Twitterze: „Dziki nie są złe, tylko musimy je mieć pod kontrolą. By ją mieć, potrzebujemy aplikacji, strony lub platformy, by każdy obywatel mógł zgłosić, gdy zobaczy martwego lub żywego dzika, tak by zbierane przez nas informacje były pełniejsze, a nasze służby mogły odpowiednio reagować.

W czasie epidemii koronawirusa bywa, że o tym zapominamy, ale epidemie w świecie zwierząt również istnieją. ASF, czyli afrykański pomór świń, to choroba, która zagraża trzodzie chlewnej, ale również dzikom. Jest nieuleczalna.”

Zgodnie z tym planowane jest zaprojektowanie aplikacji, w której użytkownik będzie mógł zaznaczyć swoją lokalizację, napisać jaką liczbę zwierząt spotkał oraz przesłać zdjęcie. Według GIW: „informacje ze zgłoszeń będą analizowane i prezentowane w ogólnodostępnym serwisie internetowym, wraz z ich wizualizacją w postaci map i infografik. Narzędzie pozwoli stworzyć smart rozwiązanie do zliczania dzików oraz identyfikacji miejsc ich najczęstszego bytowania.” Aplikacja ta ma być bezpłatna.

(rpf) jp / Źródło: WIR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama