Wydrukuj tę stronę

Realizacja projektu Paszportyzacja polskiej żywności w toku

Napisał  Gru 19, 2020

Wdrożenie projektu Paszportyzacja polskiej żywności ma przynieść szereg korzyści w umacnianiu pozycji marki polskiej żywności w kraju i za granicą. Rozwiązanie to ma na celu zbudowanie systemu cyfrowego gwarantującego efektywne śledzenie i identyfikowanie informacji o produktach rolno-spożywczych w łańcuchu dostaw zapewniającego większą wiarygodność i przejrzystość danych o ich pochodzeniu.

16 grudnia br. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wspólnie z GovTech Polska zorganizował warsztat WIZJA w ramach realizacji projektu pod roboczą nazwą Paszportyzacja polskiej żywności. To kolejne spotkanie mające na celu zbudowanie systemu identyfikacji polskich produktów rolno-spożywczych.

- Warsztat ma na celu wspólne opracowanie koncepcji realizacji projektu na podstawie zgłoszonych pomysłów, chcemy wsłuchać się w potrzeby odbiorców by stworzyć system informatyczny bazujący na potrzebach przez nich wskazanych oraz funkcjonalnościach technologicznych zaprezentowanych na wcześniejszych spotkaniach – mówił Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR Michał Wiśniewski, rozpoczynając spotkanie ramach projektu Paszportyzacja polskiej żywności.

Do osiągnięcia zamierzonego celu niezbędne jest zaangażowanie wszystkich interesariuszy projektu, tj. przedstawicieli łańcucha dostaw, zrzeszeń i organizacji sektora rolno-spożywczego, reprezentantów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jednostek administracji publicznej sprawujących nadzór nad bezpieczeństwem i jakością żywności oraz jednostek naukowo-badawczych. Współpraca w tym zakresie zapewni wdrożenie i właściwe funkcjonowanie cyfrowego systemu monitorowania łańcucha dostaw żywności w Polce.

- Paszportyzacja żywności świadczy o pełnej transparentności żywności, zarówno procesu produkcyjnego, jak i pochodzenia produktu, o to walczymy. Nie da się zbudować świadomości konsumentów bez pełnej przejrzystości. Wiem, że osiągniemy sukces, przed nami jest kilka miesięcy wytężonej pracy, ale cel jest tego warty, ponieważ możemy być liderem na skalę światową, krajem, który jako pierwszy ma wdrożony system paszportyzacji żywności – mówił Wojciech Janek, zastępca dyrektora w GovTech Polska.

- W styczniu 2021 roku pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi planujemy podpisanie listu intencyjnego, który będzie stanowił ramy współpracy jednostek administracji publicznej sprawujących nadzór nad bezpieczeństwem produktów rolno-spożywczych. Następnie wspólnie z przedstawicielami łańcucha dostaw w ramach wołowiny, ziemniaka oraz prawdopodobnie wieprzowiny zaplanujemy działania pilotażowe – dodał dyrektor Michał Wiśniewski.

(rpf) jp / Źródło: KOWR

Udostępnij: