3.6°C

Wkrótce nowe obowiązki dla właścicieli domów fot. Paweł Pąk

Wkrótce nowe obowiązki dla właścicieli domów

Napisał  Sty 07, 2021

Z początkiem roku więcej obowiązków czeka osoby posiadające domy. Będą one musiały ewidencjonować to, czego używają do ich ogrzewania. Taka ewidencja będzie miała pomóc w walce ze smogiem.

Dane dotyczące między innymi rodzaju paliwa używanego do ogrzewania domów będą gromadzone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków do 1 MW. Jak wyjaśnia Wielkopolska Izba Rolnicza, w ewidencji znajdą się przede wszystkim informacje na temat źródeł spalania paliw w budynkach wielolokalowych oraz domach jednorodzinnych.

Uwzględnione zostaną również lokale usługowe i budynki publiczne, które ogrzewane są indywidualnie. Poza danymi o źródłach ciepła, w ewidencji znajdą się też informacje na temat otrzymanej pomocy finansowej na termomodernizację budynku czy wymianę kotła grzewczego. Wykaz będzie uzupełniany np. przez kominiarzy, którzy przeprowadzają okresowe przeglądy w budynkach.

Projekt jest dofinansowany z Unii Europejskiej i będzie tworzony etapami, a całość ma być gotowa w sierpniu 2023 r. Zgodnie z planem, w 2021 r. opublikowany zostanie komunikat ministra właściwego ds. budownictwa inicjujący uruchomienie deklaracji, a po trzech miesiącach, bo tyle wymaga ustawa, trafią do niej pierwsze dane. Od tego momentu właściciele będą mieli 12 miesięcy na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom.

W przypadku nowopowstałych obiektów będzie to konieczne 14 dni po oddaniu ich do użytkowania. Przesłanie takich danych ma być obowiązkowe. Na podstawie informacji gromadzonych w CEEB samorządy będą mogły dobierać odpowiednie polityki i programy do walki ze smogiem w swoich gminach. Docelowo w rejestrze mają znaleźć się dane z około 5 milionów budynków.

(rpf) jp / Źródło: WIR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia