16,9°C

reklama
reklama

Trwają prace nad paszportyzacją żywności

Napisał  Sty 11, 2021

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wraz z GovTech Polska kontynuuje cykl warsztatów w ramach projektu pn. Paszportyzacja polskiej żywności.

8 stycznia 2021 r. odbyło się spotkanie przybliżające określenie ram systemu efektywnego śledzenia i identyfikowania informacji o produktach rolno-spożywczych poprzez wymianę danych posiadanych przez instytucje publiczne w łańcuchu dostaw - „od pola do stołu”.

Uczestnikami warsztatu technologicznego byli przedstawiciele jednostek administracji publicznej sprawujących nadzór nad bezpieczeństwem i jakością żywności, przedstawiciele podmiotów działających na rynku ziemniaka, wołowiny i wieprzowiny oraz instytucji wspomagających.

Podczas spotkania dokonano przeglądu systemów informatycznych oraz zbiorów danych użytkowanych w poszczególnych instytucjach. Określono ograniczenia technologiczne i wskazano bariery, jakie muszą być pokonane przy projektowaniu innowacyjnego systemu cyfrowego monitorowania przebiegu zdarzeń w łańcuchu dostaw żywności.

W założeniu projektowany system ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom sektora rolno-spożywczego oraz coraz bardziej świadomych konsumentów. Jego wdrożenie ma umożliwić między innymi rejestrowanie zdarzeń w procesach produkcji i dystrybucji żywności w Polsce, co ma się przyczynić do zwiększenia wiarygodności, przejrzystości i pewności informacji o jej pochodzeniu. Polscy producenci zyskają wzrost zaufania i poprawę wizerunku marek, a konsument – transparentną informację o pochodzeniu produktu. Jak już widać po wyborach kupujących, wiedza ta w coraz szerszym zakresie staje się kluczowa podczas dokonywania zakupów – mówił podczas warsztatów zastępca dyrektora generalnego KOWR Wojciech Kędzia.

(rpf) jp / Źródło: KOWR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama