-0.8°C

reklama
reklama
1/3

Gniezno: Przewoził o kilka ton buraków za dużo

Napisał  Sty 17, 2021

Samochód ciężarowy przewożący buraki ze Zdziechowa do Środy Wielkopolskiej miał przekroczoną dopuszczalną masę całkowitą – wykazała kontrola przeprowadzona przez inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu.

Po wnikliwej kontrolo całkowity bilans kontroli okazał się znacznie większy: przekroczony nacisk osi na drogę, skrócony odpoczynek tygodniowy, brak wymaganego zezwolenia na przejazd pojazdem nienormatywnym.

Podczas patrolu 7 stycznia przy drodze ekspresowej S5 w okolicach Gniezna, inspektorzy z Wielkopolski zatrzymali dynamicznie zespół pojazdów, którym wykonywano krajowy transport drogowy buraków cukrowych na trasie Zdziechowa - Środa Wlkp.

Po zważeniu na punkcie kontrolnym okazało się, że zarówno dopuszczalna masa całkowita, jak i dopuszczalny nacisk pojedynczej osi napędowej w ciągniku siodłowym zostały przekroczone. Odpowiednio zamiast 40 t, pojazd ważył 42,75 t i o 6,87 proc. przekroczył normę, a nacisk osi był większy o 1,45 t od dopuszczalnych 11,5 t i tutaj przekroczenie wyniosło 12,61 proc.

Kierowca nie miał też zezwolenia na przejazd pojazdem nienormatywnym kategorii siódmej i skrócił czas wymaganego okresu odpoczynku tygodniowego. Nadmiar buraków został przeładowany na podstawiony drugi pojazd, więc inspektorzy nie musieli skierowywać go na parking strzeżony.

Za wszystkie te naruszenia przedsiębiorcy grozi kara 4550 zł w postępowaniu administracyjnym. Kierujący otrzymał natomiast 100 zł mandatu karnego za umieszczenie na pojeździe ładunku powodującego przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej.

(rpf) kp / Źródło: WITD w Poznaniu

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia