-0.8°C

reklama
reklama
MRiRW podsumowało programy wsparcia dla rolników w związku z COVID-19 fotolia

MRiRW podsumowało programy wsparcia dla rolników w związku z COVID-19

Napisał  Sty 20, 2021

MRiRW podsumowało programy wsparcia dla rolników w związku z COVID-19Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi sekretarz stanu Ryszard Bartosik podsumował pomoc, jaką otrzymali rolnicy w związku z sytuacją spowodowaną epidemią COVID-19.

Z oceny sytuacji MRiRW wynika, że do najbardziej poszkodowanych kryzysem COVID-19 zaliczają się gospodarstwa zajmujące się produkcją: wołowiny, mleka, trzody chlewnej (prosiąt), drobiu rzeźnego (kurczęta, gęsi i indyki), drobiu hodowlanego w związku z prowadzeniem produkcji jaj wylęgowych kur rzeźnych, baraniny/jagnięciny, kóz oraz roślin ozdobnych pod osłonami.

Wiceminister Ryszard Bartosik powiedział, że głównym celem wsparcia była rekompensata przynajmniej części strat jakie ponieśli rolnicy w wyniku wystąpienia kryzysu spowodowanego COVID-19 i rozwiązanie problemów z płynnością finansową zagrażającą ciągłości działalności rolniczej gospodarstw prowadzących produkcję w tych sektorach. Jak podkreślił Bartosik, pomoc ta ma stanowić zachętę do kontynuowania prowadzonej produkcji w celu zminimalizowania ryzyka spadku poziomu produkcji w poszczególnych sektorach po zniesieniu ograniczeń wprowadzonych w wyniku epidemii COVID–19.

Pomoc przyznawana była rolnikowi tylko raz w formie ryczałtu i nie mogła ona przekroczyć równowartości w złotych kwoty 7 000 euro. Jej wysokość uzależniona była od rodzaju prowadzonej produkcji i zróżnicowana ze względu na skalę produkcji.

Podczas posiedzenia Bartosik przypomniał również o pomocy, którą otrzymali producenci świń prowadzących produkcje w cyklu otwartym. Pomoc ta udzielana była m.in. w formie preferencyjnych kredytów oraz kredytów obrotowych na finansowanie bieżącej działalności z dopłatami do oprocentowania i z gwarancją ich spłaty.

Wiceminister wspomniał także o pomocy udzielonej posiadaczom chryzantem oraz wsparciu rodzin rolniczych przy zakupie komputerów dla dzieci i młodzieży.

W podsumowaniu zapewnił, że resort rolnictwa ciągle pracuje nad wprowadzeniem takich rozwiązań, które zminimalizują negatywne skutki rynkowe spowodowane pandemią, co ma wpłynąć na zrównoważenie sytuacji finansowej producentów rolnych i umożliwienie im m.in. planowanie oraz stabilizację produkcji rolnej, która ma zapewnić ciągłość łańcucha dostaw.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia