3°C

reklama
reklama
Prawie 380 tys. kur poddanych eutanazji. Trzy nowe ogniska grypy ptaków w trzech województwach fot. Paweł Pąk

Prawie 380 tys. kur poddanych eutanazji. Trzy nowe ogniska grypy ptaków w trzech województwach

Napisał  Sty 27, 2021

Grypa ptaków nie daje o sobie zapomnieć i atakuje kolejne polskie fermy drobiu. Tym razem w wyniku HPAI ucierpiały trzy gospodarstwa, w tym jedno z niemal 320 tysiącami kur niosek.

Nowe ogniska wystąpiły w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim. Ogniska zostały potwierdzone na podstawie badań laboratoryjnych PIWet-PIB Puławy z 23 i 25 stycznia br.

Z największymi stratami muszą liczyć się właściciele gospodarstwa komercyjnego w Wielkopolsce, którzy w wyniku HPAI stracili 319 690 kur niosek. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec (powiat wolsztyński).

Ognisko grypy ptaków stwierdzono również w województwie kujawsko-pomorskim, w miejscowości Lisewo w powiecie chełmińskim. W gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 27 636 kur reprodukcyjnych.

Kolejne potwierdzone w ostatnich dniach ognisko HPAI znajdowało się w województwie pomorskim, w miejscowości Kwakowo, w gminie Kobylnica (powiat słupski). Gospodarstwo utrzymywało 27 636 kur niosek w okresie odchowu.

Wszystkie ptaki dotknięte wirusem HPAI zostały poddane eutanazji, a wokół ognisk choroby w promieniu 10 km zostały wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone.

(rpf) jp/ Źródło: GIW

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia