3.1°C

reklama
reklama

Braki jaj w Korei Południowej. Szansa dla europejskich eksporterów

Napisał  Sty 27, 2021

W Korei Południowej grypa ptaków pustoszy stada drobiu, w tym towarowych kur niosek. Państwo to planuje zaimportować bez ceł do końca czerwca tego roku łącznie do 50 tys. ton świeżych jaj konsumpcyjnych i innych produktów jajecznych.

Od listopada 2020 roku w Korei Południowej straty w pogłowiu wyniosły już blisko 22 miliony sztuk drobiu w związku z walką z grypą ptaków. Konsumenci obawiają się niedoborów jaj i robią zapasy. Na rynku gwałtownie rosną ceny jaj, a supermarkety racjonują zakupy. Wzięcie mają nawet jaja przepiórcze. W ciągu ostatniego tygodnia średnia cena jaj konsumpcyjnych wzrosła o 25 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Ceny mięsa kurcząt i kaczek wzrosły odpowiednio o 15 proc. i 18 proc. Interweniuje rząd, aby stabilizować ceny na rynku wewnętrznym.

Korea Południowa planuje zaimportować bez ceł do końca czerwca tego roku łącznie do 50 tys. ton świeżych jaj konsumpcyjnych i innych produktów jajecznych. Cło zwykle wynosi od 8 do 30 proc.

Podobny kryzys w Korei Południowej z powodu HPAI miał miejsce cztery lata temu. Wówczas skorzystali na tym Amerykanie uzyskując zgodę na eksport jaj w skorupkach, ale także unijni eksporterzy jaj. Koreański kryzys może być, co najmniej w krótkim terminie, korzystnym impulsem dla zwiększonego zapotrzebowania na jaja z Europy.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia