10,5°C

reklama
reklama
Jak przedstawia się aktualna sytuacja cenowa na rynkach rolnych fotolia

Jak przedstawia się aktualna sytuacja cenowa na rynkach rolnych

Napisał  Sty 29, 2021

Obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa, choroby zwierząt, warunki atmosferyczne nie pozostały bez wpływu na polskie rolnictwo. Obecnie w najgorszej sytuacji znajdują się producenci trzody chlewnej.

Rynek trzody chlewnej. Sytuacja polskich producentów trzody w dalszym ciągu jest dramatyczna. Utrzymujące się od kilku miesięcy niskie ceny żywca wieprzowego nie pokrywają kosztów produkcji. Obecnie cena żywca wieprzowego w kraju mieści się w przedziale 3,20 zł/kg do maksymalnie 4,10 zł/kg. Średnia cena żywca wynosi 3,60 zł/kg (dane z 26.01.2021 r.). W tym samym okresie poprzedniego roku za żywiec wieprzowy płacono średnio 5,40 zł/kg.

Rynek wołowiny. Ceny wołowiny z początkiem roku nieco wzrosły. Średnia cena skupu byków w całej Polsce mieści się w przedziale 5,10-9,50 zł/kg, średnia cena wynosi 7,44 zł/kg. Ceny jałówek mieszczą się w przedziale 5,20-8,50 zł/kg, średnia 6,82 zł/kg. W stosunku do grudnia 2020 r., ceny wzrosły średnio o około 3%.

Wzrosła również nieco cena krów. Za kilogram żywej wagi w skupach oferowane jest od 2,00 zł/kg do maksymalnie 6,20 zł/kg, średnia cena 4,80 zł/kg. Według danych MRiRW, eksport wołowiny w okresie od stycznia do października poprzedniego roku spadł o 2% w stosunku do analogicznego okresu z 2019 r., do czego przyczyniła się pandemia koronawirusa. Wyeksportowano w tym okresie 315 tys. ton świeżego, schłodzonego i mrożonego mięsa wołowego. Wraz ze zmniejszeniem obostrzeń i otwarciem sektora HORECA, powinien nastąpić wzrost zapotrzebowania na wołowinę w całym 2021 r.

Rynek mleka. W ostatnich miesiącach 2020 r. cena skupu mleka sukcesywnie wzrastała. Główny Urząd Statystyczny przedstawił średnią cena skupu mleka w Polsce w grudniu 2020 r. na poziomie 1,53 zł/l. Produkcja mleka wróciła na poziom opłacalności ze względu na wzrost cen sprzedaży mleka.

Rynek zbóż. Średnie ceny skupu zbóż poszły w górę. W ostatnim czasie podrożała zarówno pszenica konsumpcyjna, jak i paszowa, żyto, jęczmień i kukurydza. Cena rzepaku również wzrosła. Według Komisji Europejskiej w 2020 r. w naszym kraju odnotowano rekordowe zbiory zbóż. Rolnicy obecnie nie mają problemów ze zbyciem w dobrej cenie płodów rolnych z sezonu 2020. Dużym zainteresowaniem na rynku cieszy się pszenica konsumpcyjna, której ceny wciąż idą w górę. Nie ma też problemów ze sprzedażą kukurydzy czy rzepaku.

Ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej (na dzień 26.01.2021 r.) mieszczą się w przedziale 840-1050 zł/t, średnia cena wynosi około 907 zł/kg. Tendencja wzrostowa wystąpiła również w stosunku do innych rodzajów zbóż. Żyto drożeje wolniej – kupujący posiadają jeszcze zapasy, a podaż podczas żniw była duża. Średnia cena żyta konsumpcyjnego w skupach w całej Polsce to około 620 zł/t.

Cena kukurydzy na ziarno (sucha) waha się w przedziale 700-920 zł/t. Cena rzepaku w styczniu również poszybowała w górę. Według danych Wielkopolskiej Izby Rolniczej, ceny te rosną sukcesywnie od września 2020 r. Cena skupu wynosi od 1720,00 do maksymalnie 2010,00 zł/kg.

Rynek drobiu. Rok 2020 był trudny dla polskiego rynku drobiu. Z jednej strony grypa ptaków przyczyniła się do zamknięcia części rynków poza unijnych, na które eksportowany był polski drób. Z drugiej strony - na skutek obostrzeń, znacznie zmniejszył się popyt na drób dla branży gastronomicznej. Obecnie sytuacja nieznacznie się poprawia, jednakże ceny drobiu nadal są niskie. W bieżącym okresie stawka za skup kurcząt rzeźnych na wolnym rynku wynosi około 4 zł/kg.

Cena skupu kurczaka brojlera wynosi około 3,60 - 4,00 zł/kg Średnia cena nieco wzrosła, za tuszkę kurczaka otrzyma się w cenach hurtowych średnio około 5,00 zł – 6,00 zł/kg. Z danych systemu Rolniczej Informacji Rynkowej przedstawionych przez Ministerstwo Rolnictwa w miesiącu styczniu wynika, iż oferowana cena skupu indorów przez zakłady drobiarskie wynosi średnio 4,20 zł/kg i w stosunku do roku poprzedniego spadła o ponad 26 %. Średnia cena skupu indyczki wynosi również około 4,20 zł/kg, spadła o około 25 % w skali roku. Kaczki typu brojler – średnia cena 4,30 zł/kg.

(rpf) jp / Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama