10,5°C

reklama
reklama
Rolniku, uważaj na podrabiane środki ochrony roślin! fot. Paweł Pąk

Rolniku, uważaj na podrabiane środki ochrony roślin!

Napisał  Lut 10, 2021

Początek roku to sezon zakupów środków ochrony roślin do wiosennych zabiegów. To również czas wzmożonej aktywności przestępców, którzy liczą na szybki i łatwy zysk.

W Internecie pojawiają się kuszące oferty, a obwoźni sprzedawcy zachęcają wszelkiego rodzaju okazjami: przecenami lub niską ceną. Należy jednak pamiętać, że są to niezarejestrowane kanały sprzedaży. Podobnie nielegalne jest sprowadzanie środków ochrony roślin zza granicy bez zezwolenia albo pozwolenia Ministra Rolnictwa.

Znasz się na rolnictwie? >> Sprawdź swoją wiedzę w quizie o rolnictwie!

Stosowanie środków ochrony roślin o nieznanym składzie chemicznym może spowodować, że preparat nie zadziała, a w skrajnych przypadkach całkowicie zniszczy plony. Nie wiadomo jakie mogą być konsekwencje zdrowotne dla rolnika wykonującego zabieg. Trudno też przewidzieć wpływ takiego produktu na środowisko - nielegalne chemikalia mogą gromadzić się w wodach gruntowych oraz w glebie a także stanowić zagrożenie dla zapylaczy.

Dlatego też stosowanie w gospodarstwie podrobionych lub nielegalnych środków ochrony roślin jest karalne. Obwarowane jest to licznymi sankcjami od administracyjnych po odpowiedzialność karną z karą pozbawienia wolności włącznie. Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa może nałożyć m.in. zakaz wykonywania zabiegów środkami, mandat karny i grzywnę, a także nakazać zniszczenie takich środków.

Rolnicy powinni pamiętać, że oryginalne produkty można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez WIORIN, a opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim. Sprzedawca ma obowiązek wystawić dowód zakupu. – podkreśla Joanna Tumińska, dyrektor Biura Ochrony Roślin i Nawozów w Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

(rup) jp / Źródło: www.piorin.gov.pl

Udostępnij:

2 komentarzy

  • Renia
    Link do komentarza Renia czwartek, 11 luty 2021 09:58

    Znajomy z takiej niby okazji skorzystal i MIAŁ PRZEz to problemy ze słaba i szkodliwa chemią

  • Andres
    Link do komentarza Andres środa, 10 luty 2021 21:32

    z Ukrainy czy z Chin??

Skomentuj

reklama
reklama