7°C

reklama
reklama
1/2

Uwaga: Koronawirus u norek może przenikać na człowieka i odwrotnie

Napisał  Lut 13, 2021

Koronawirus u norek z fermy w powiecie kartuskim może przenikać na człowieka i odwrotnie – informuje Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach, który przeprowadził specjalistyczne badania.

Informacja została przekazana do Miniterstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 12 lutego br. przez dyrektora Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach prof. Krzysztofa Niemczuka. Dotyczyła zakończenia wysoko specjalistycznych badań, polegających na sekwencjonowaniu genomu SARS-CoV-2, szczepów wyizolowanych z pierwszego przypadku zakażenia tym wirusem zwierząt futerkowych (norek) w Polsce.

Zespół specjalistów, wirusologów z PIWet-PIB w Puławach poddał szczegółowym badaniom materiał genetyczny pierwotnie potwierdzony 30 stycznia br. Otrzymane wyniki sekwencjonowania całego genomu wykazały, że wykryte szczepy SARS-CoV-2 u norek są podobne do siebie i należą do określonej i znanej już epidemiologom linii.

Nie zidentyfikowano żadnej mutacji aminokwasowej w białku S wypustek wirusa opisywanej w szczepach SARS-CoV-2 wykrywanych u norek duńskich. Nie stwierdzono także obecności zmian genetycznych charakterystycznych dla wariantów brytyjskich, południowo-afrykańskich czy brazylijskich wirusa.

Dane uzyskane z Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz ubiegłoroczne doświadczenia opisane w Danii czy Holandii wskazują jednoznacznie, że również w Polsce ten wirus może przenikać z norek na człowieka i odwrotnie.

(rpf) kp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama