4°C

reklama
reklama
Początek odwilży – IMGW ostrzega przed podtopieniami i powodziami fot. Adobe Stock

Początek odwilży – IMGW ostrzega przed podtopieniami i powodziami

Napisał  Lut 17, 2021

Druga połowy lutego to zapowiedź nadchodzącego ocieplenia. Czekają nas opady śniegu przechodzące w deszcz, również ten marznący, powodujący gołoledź. Gwałtownie topniejący śnieg i zjawiska lodowe na rzekach stwarzają poważne zagrożenie powodziowe.

Choć na wschodzie kraju wciąż jeszcze zimowa aura, pokrywa śnieżna zaczyna ulegać topnieniu. Ocieplenie najwcześniej odczują mieszkańcy zachodnich części kraju. W środę opady śniegu od zachodu stopniowo przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz, także marznący powodujący gołoledź. W czwartek nadal będzie utrzymywał się duży kontrast termiczny.

Nad zachodnią część kraju napłynie cieplejsze powietrze z południowego zachodu, natomiast na wschodzie w dalszym ciągu mróz. Od piątku również na wschodzie śnieg zacznie przechodzić w deszcz ze śniegiem, natomiast na pozostałym obszarze kraju wystąpią opady deszczu. W weekend już w całym kraju pogoda wiosenna. Ocieplenie przyniesie ze sobą niestety poważne zagrożenie powodziowe oraz podtopienia. Głównym czynnikiem kształtującym stany wód będą pojawiające się zjawiska lodowe. Jak informuje IMGW, najbardziej dynamiczna sytuacja będzie miała miejsce pod koniec tygodnia, kiedy roztopy i opady deszczu obejmą również wschodnią połowę kraju.

W tym rejonie notowana jest gruba pokrywa śnieżna oraz najbardziej rozwinięte zjawiska lodowe. Połączenie występowania zjawisk lodowych, opadów deszczu i gwałtownych roztopów stwarza poważnie zagrożenie powodziowe.

(rpf) jp / Źródło: IMGW

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia