10,5°C

reklama
reklama
1/2

Chciał kupić ciągnik – stracił 42 tysiące...

Napisał  Lut 27, 2021

26-letni mieszkaniec powiatu kraśnickiego (woj. lubelskie) wraz ze swoim przyszłym teściem boleśnie przekonali się, że zakupy trzeba robić z bardzo dużą rozwagą. W jednym z serwisów aukcyjnych znaleźli ogłoszenie sprzedaży ciągnika rolniczego.

Po ustaleniu warunków sprzedaży otrzymali umowę z fakturą opatrzoną logiem serwisu i numerem rachunku do przelewu.

Wysłali na wskazane konto 42 tysiące złotych. Jak się później okazało, sprzedający przestał się odzywać, a ciągnik nie dotarł.

Poszkodowany zgłosił sprawę oszustwa do kraśnickiej komendy. Z jego relacji wynika, że przyszły teść chciał zakupić ciągnik rolniczy na serwisie aukcyjnym i w tym celu poprosił go o przelew pieniędzy na konto sprzedającego i finalizację transakcji. Wszystko wydawało się być w porządku. Sprzedający skontaktował się telefonicznie, potem przesłał na adres email fakturę z logiem serwisu, umowę kupna sprzedaży i numer rachunku bankowego.

39 tysięcy miał kosztować sam ciągnik, a transport kolejne trzy. Kupujący przelali na wskazane konto 42 tysiące złotych. Po przelewie, 26 latek zaczął jednak sprawdzać, czy wszystko jest w porządku. Wtedy napisał do serwisu, aby zweryfikować transakcję. Tam z kolei uzyskał informację, że to oszustwo i że numer rachunku nie figuruje w serwisie.

26-latek udał do banku, gdzie chciał wstrzymać transakcję, jednak było już za późno. Sprzedający ciągle twierdził, że ciągnik jest już w drodze, jednak po otrzymaniu pieniędzy zerwał kontakt.

Sprawę tego oszustwa prowadzą kraśniccy policjanci. Jednocześnie apelują o rozwagę w tego typu ogłoszeniach, najlepiej rozliczenia o większej kwocie realizować osobiście, dokładnie czytać i weryfikować skąd pochodzą wiadomości, potwierdzać wiarygodność ogłoszeń przed wysłaniem gotówki.

Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek i nie dać się nabierać na zapewnienia sprzedających.

(rpf) kp / Źródło: KPP Kraśnik, młodszy aspirant Paweł Cieliczko

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama