30,6°C

reklama
reklama
1/3

Rolników czeka kolejne obciążenie finansowe?

Napisał  Mar 10, 2021

Opłata kaucyjna doliczana do ceny kupowanego oleju silnikowego stanie się faktem prawdopodobnie w IV kwartale 2021 r. Opłatę mają ponosić osoby samodzielnie wymieniające olej, czyli głównie rolnicy.

Pod koniec lipca 2020 r. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii we współpracy z resortem Klimatu oraz Finansów zaproponowały rozwiązanie, które ma wejść w życie w IV kwartale 2021 r. Według resortu środowiska, ma ono na celu uszczelnić system gospodarowania zużytymi olejami. Chodzi o wprowadzenie opłaty kaucyjnej doliczanej do ceny kupowanego oleju silnikowego. Projekt zakłada wysokość kaucji w przedziale od 4,5 do nawet 10 zł za litr zakupionego oleju.

Kaucja będzie zwracana po zdaniu zużytego oleju w odpowiednim punkcie i w określonym okresie czasu, po przekroczeniu którego kaucja przepadałaby bezpowrotnie.

/ Opłatę będą ponosić ci, którzy samodzielnie wymieniają olej, czyli głównie rolnicy.

W samochodzie osobowym oleju silnikowego jest od 4 do 7 litrów natomiast w ciągniku rolniczym od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów, nie wspominając o oleju hydraulicznym i przekładniowym. Trudno jest udać się do serwisu 10 tonowym ciągnikiem rolniczym czy 40 tonowym Holmerem do zbioru buraków, aby wymienić olej. Można wprawdzie skorzystać z usługi serwisowej w gospodarstwie, ale zwiększy to znacząco koszt wymiany oleju.

Projekt zakłada zwrot kaucji w wyspecjalizowanych punktach. Jednak punkty te mogą być oddalone od gospodarstwa, niejednokrotnie o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów, co spowoduje stratę czasu i dodatkowe koszty. Poza tym transport przepracowanego oleju powinien odbywać się w specjalnych pojemnikach. Tak czy inaczej rolnicy poniosą dodatkowe, niemałe koszty związane z wymianą oleju w swoich maszynach i ciągnikach rolniczych.

Zdaniem Ministerstwa wprowadzenie kaucji ma zmniejszyć szarą strefę oraz wpłynąć na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza poprzez redukcję nielegalnego spalania zużytych olejów.

(rpf) jp / Źródło: WIR

Udostępnij:

5 komentarzy

 • Grrr
  Link do komentarza Grrr piątek, 12 marzec 2021 12:06

  może kaucja nie przepadnie, bo można to bezgotówkowo rozliczyć z papierkiem o zdaniu ale będzie to na pewno niezła pożyczka nieoprocentowana.
  Ten kato-komunistyczny nierząd, zarżnie ten kraj do końca ale dobra nowina jest taka, że koniec jest już bliski :)

 • Bartolini
  Link do komentarza Bartolini środa, 10 marzec 2021 13:40

  No niby mają płacić wszystcy a potem zwróćą. ............. ale tak naprawdę jak daleko to jai sens i tak glabna te pieniadze nie odzsykania ---- i czemu ma to niby słóżyć ,,,,

 • sylwia
  Link do komentarza sylwia środa, 10 marzec 2021 13:20

  i co teraz? kolejne oplaaty CO jeszcze??? jak mamy to dalej ciagnac te gospodarstwa - strach co jeszce bedzie nie fdlugo

 • andrzejek
  Link do komentarza andrzejek środa, 10 marzec 2021 13:17

  rzad nas olerwa nie chce rozmwaic z kołodziejczakiem z agro-unii a teraz jeszcze to . przeciez wiadomo ,ze kaucja nie bedzie zwrancana !

 • artur
  Link do komentarza artur środa, 10 marzec 2021 13:15

  KOLEJNE OBCIAZANIE ROLNKOW I KAUCJ A I TAK PRZEPRADNIE!!!!!!!

Skomentuj

reklama
reklama