9,5°C

reklama
reklama

Rząd planuje zmiany przy odrolnianiu gruntów?

Napisał  Mar 23, 2021

Z informacji przekazanych przez izby rolnicze wynika, że rząd ma zamiar wprowadzić niekorzystne zmiany w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Chodzi mianowicie o zwolnienia z opłat gruntów wyłączanych z produkcji rolniczej na terenach leżących w granicach administracyjnych miast w celu pobudzenia inwestycji.

Izby rolnicze skierowały w tej sprawie pismo do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, wyrażając swój sprzeciw co do planowanych przez rząd zmian. Jak czytamy w uzasadnieniu, „grunty na obszarach wiejskich staną się mniej atrakcyjne dla inwestorów. Opłaty za zmianę przeznaczenia gruntu na obszarach miejskich zostaną zniesione, tymczasem na obszarach wiejskich pozostaną, jak dotychczas.

Takie rozwiązanie może doprowadzić do odrolniania gruntów bez rzeczywistej potrzeby. Należy uwzględnić fakt, że w granicach miast i miasteczek znajdują się często tereny o wysokiej wartości rolniczej i przyrodniczej, które powinny być użytkowane rolniczo, natomiast na terenach wiejskich jest wiele gruntów niskiej klasy bonitacyjnej, które bez szkody dla środowiska przyrodniczego można przeznaczyć pod inwestycje”.

Dodatkowo zwolnienie z opłat za odrolnianie doprowadzi do zmniejszenia wpływów na Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych, z których finansowane są drogi lokalne czy zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Jak resort rolnictwa ustosunkuje się do tego pomysłu? Zapewne wkrótce poznamy odpowiedź.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama