10,5°C

reklama
reklama
1/2

Śląsk: Rolnik odkrył na swoim polu cmentarzysko sprzed 4000 lat

Napisał  Kwi 04, 2021

Każdego roku, szczególnie w okresie prac polowych, z całego kraju napływają informacje o różnego rodzaju przedmiotach, głównie militariach (pociski, amunicja) pozostałych po II Wojnie Światowej.

Tym razem jednak znalezisko ma wyjątkowy charakter. Rolnik z Starej Wsi – dzielnicy Raciborza (woj. śląskie, pow. raciborski) podczas wykonywania wiosennych prac polowych wydobył na powierzchnię ziemi kości ludzkich nóg. Zdarzenie miało miejsce w połowie marca, natychmiast poinformowano o tym fakcie Dział Archeologii Muzeum w Raciborzu, które podjęło działania terenowe mające na celu zabezpieczenie odnalezionych szczątków.

Okazało się, że są to fragmenty całego pochówku znajdującego się bardzo płytko (ok. 30 cm) poniżej poziomu terenu. Tak płytkie usytuowanie mogiły wiąże się z postępującą erozją stoku, która powoduje odsłanianie znajdujących się pierwotnie dużo głębiej pochówków. W porozumieniu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków podjęto decyzję o eksploracji odkrytego grobu.

- Odsłonięty kościec ułożony był na prawym boku ze zgiętymi rękami, podkurczonymi nogami i twarzą skierowaną na wschód co jest charakterystyczne dla pochówków z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu. W opisywanym przypadku kości nóg zostały wydobyte na powierzchnię podczas prac polowych. Poniżej oraz obok wyeksplorowanego grobu zaobserwowano 2 kolejne pochówki (także ułożone na boku) co dowodzi, że natrafiono na pozostałości cmentarzyska – informuje raciborskie muzeum.

W tej sytuacji można uznać, że opisywane pochówki mogą stanowić część grobu zbiorowego. Podjęto decyzję o odłożeniu dalszej eksploracji do zakończenia sezonu prac rolniczych. Pochówki zostały zabezpieczone a kolejne prace badawcze przeprowadzone zostaną jesienią tego roku.

(rpf) kp / Źródło: Muzeum w Raciborzu

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama