10,5°C

reklama
reklama
1/4

Pożar budynku inwentarskiego w Wielkopolsce - ogień pochłonął 40 tys. kurcząt

Napisał  Kwi 06, 2021

Tegoroczne święta wielkanocne nie były niestety spokojne dla gospodarzy z miejscowości Perzyny w Wielkopolsce. W pożarze budynku inwentarskiego stracili 40 tys. kurcząt. Na razie nie wiadomo co było przyczyną pożaru.

5 kwietnia w wielkanocny poniedziałek w godzinach porannych strażacy z Nowego Tomyśla zostali wezwani do pożaru budynku inwentarskiego na terenie gospodarstwa rolnego w miejscowości Perzyny w Wielkopolsce. Na miejsce zadysponowano siły i środki z nowotomyskiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Zbąszyń oraz samochód cysternę z jednostki OSP Bolewice.

Po przybyciu pierwszych zastępów straży pożarnej na miejsce zdarzenia strażacy zastali palący się budynek inwentarski na terenie gospodarstwa rolnego, w którym hodowano 40 tys. kurcząt. Pożar rozwijał się w środku budynku, płomienie wychodziły oknami na zewnątrz, a w środku panowało silne zadymienie.

Promieniowanie cieplne uszkodziło kabinę ciągnika siodłowego zaparkowanego w odległości około 10 m od budynku objętego pożarem. Przy budynku były zlokalizowany butle z LPG oraz blaszany budynek pełniący rolę stacji paliw. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 6 prądów wody w natarciu tym samym okrążeniu pożaru, podaniu jednego prądu wody w obronie zagrożonych butli LPG i stacji paliw, dokonaniu częściowej rozbiórki poszycia dachowego przy użyciu drabiny mechanicznej, a następnie wdrożono wentylacje nadciśnieniową za pomocą trzech wentylatorów oddymiających.

Działania gaśnicze prowadzone były wewnątrz obiektu, a zaopatrzenie wodne zapewniały trzy hydranty, których wydajność pozwalała na ciągłość prowadzenia działań. W dalszej części działań usunięto zagrożone butle w miejsce bezpieczne (butle nie były narażone na promieniowanie cieplne). Na miejsce działań zadysponowano mobilną sprężarkę z jednostki OSP Zbąszyń, na bazie której utworzono stanowisko napełniania butli aparatów powietrznych.

Po lokalizacji zagrożenia dogaszano i przeszukiwano pomieszczenie przy użyciu kamery termowizyjnej oraz usunięto częściowo ściółkę przy za pomocą ładowarki. Po zakończeniu działań gaśniczych ponownie przeszukano pomieszczenie kamerą termowizyjna i przekazano właścicielowi. Z informacji uzyskanych od policji wynika, że na miejscu będzie prowadzone dochodzenia celem ustalenia przyczyny powstania pożaru.

W działaniach udział brało 11 zastępów straży pożarnych z: JRG Nowy Tomyśl, OSP Zbąszyń, OSP Przyprostynia, OSP Nądnia oraz z terenu gminy Miedzichowo OSP Bolewice.

(rpf) jp / Źródło: PSP Nowy Tomyśl

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama