3,1°C

reklama
reklama
Mazowieckie: Trzy kolejne przypadki wścieklizny u lisów fotolia

Mazowieckie: Trzy kolejne przypadki wścieklizny u lisów

Napisał  Kwi 08, 2021

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o trzech nowych przypadkach wścieklizny u lisów na terenie województwa mazowieckiego. Od początku 2021 r. wykryto łącznie osiem przypadków tej choroby.

Trzy przypadki wścieklizny u lisów zostały potwierdzone w marcu br. w województwie mazowieckim. Są to przypadki nr 6-8 w 2021 r. w Polsce. Wszystkie trzy przypadki odnotowano w województwie mazowieckim. Szósty przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Dębe Wielkie, w gminie Dębe Wielkie (powiat miński). Siódmy przypadek potwierdzono u padłego lisa w miejscowości Malcanów, w gminie Wiązowna (powiat otwocki). Ósmy przypadek wścieklizny został potwierdzony również u padłego lisa w miejscowości Zabieżki, w gminie Celestynów (powiat otwocki).

Wcześniej, w bieżącym roku wykryto 5 przypadków wścieklizny: u 3 lisów z woj. mazowieckiego (powiat otwocki, gmina Wiązowna oraz gmina Kołbiel), 1 lisa z woj. podkarpackiego (powiat lubaczowski, gmina Lubaczów) i u 1 żbika z woj. podkarpackiego (powiat przemyski, gmina Stubno). W związku z wykrytymi przypadkami choroby, zostały wdrożone środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny. Wokół miejsc znalezienia padłych zwierząt zostały wyznaczone obszary zagrożone chorobą.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina o obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie po ukończeniu przez nie 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia wścieklizny, Główny Lekarz Weterynarii zaleca zaszczepić również koty.

(rpf) jp / Źródło: GIW

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama