3,5°C

reklama
reklama
Grypa ptaków: Kolejne województwa objęte zakazem wwozu drobiu na teren Białorusi fotolia

Grypa ptaków: Kolejne województwa objęte zakazem wwozu drobiu na teren Białorusi

Napisał  Kwi 14, 2021

Białoruś rozszerza ograniczenia w przywozie drobiu oraz produktów drobiowych z kolejnych trzech województw Polski. Restrykcje wprowadzone zostały z związku z występowaniem na terenie Polski przypadków ptasiej grypy.

Ograniczenia dotyczą województw małopolskiego, opolskiego i podkarpackiego. Zabroniony jest przywóz:
-
żywego drobiu,

- jaj wylęgowych i konsumpcyjnych,
- mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych,
- puchu i pierza,
- nie poddanych obróbce (dezynfekcji) trofeów myśliwskich dzikich zwierząt (ptactwa);
- pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb (z wyjątkiem mączki rybnej, mączki z ssaków morskich, skorupiaków i bezkręgowców; dodatków do karm oraz poddanych obróbce termicznej gotowych karm dla kotów, psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych);
- nieprzeznaczonych do spożycia surowców pochodzenia zwierzęcego, przeznaczonych do produkcji karm dla zwierząt domowych i futerkowych;
- pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków do karm oraz gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych).

Jednocześnie wszystkie wydane wcześniej pozwolenia na wwóz ww. towarów na terytorium Republiki Białorusi z województwa małopolskiego, opolskiego i podkarpackiego zostają anulowane.

Powyższe ograniczenia nie dotyczą poddanej obróbce termicznej śruty do produkcji mieszanek paszowych dla zwierząt oraz mieszanek paszowych, przeznaczonych dla cennych gatunków ryb.

Restrykcje importowe wprowadzone przez służbę weterynaryjną Republiki Białorusi, w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, obejmujące różne zakresy towarów, obowiązują nadal dla województwa kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, lubuskiego, pomorskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz łódzkiego.

(rpf) jp / Źródło: GIW

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama