3,5°C

reklama
reklama
Agrounia: W Polsce zdrowa żywność będzie jeszcze droższa fot. AGROunia

Agrounia: W Polsce zdrowa żywność będzie jeszcze droższa

Napisał  Kwi 21, 2021

Objęte dotychczas 8% stawką podatku Vat naturalne preparaty stosowane do nawożenia roślin, po 1 lipca 2020 r. wskoczyły na 23% stawkę. Dla rolników zajmujących się uprawą oznacza to wzrost kosztów produkcji. Agrounia pyta - czy Polsce zależy, by ekologiczne warzywa i owoce były dostępne tylko dla najbogatszych?

Podczas gdy europejski trend idzie w kierunku ekologii, w Polsce zostaje podniesiona stawka podatku Vat na środki mikrobiologiczne, które używane są do produkcji roślin. Po 1 lipca 2020 r. Vat na produkty biologiczne i naturalne wynosi 23%, a na środki chemiczne i glifosat 8%. Dopiero teraz, gdy rolnicy wyszli na pola i zaczęli kupować te środki, zostało to zauważone. Oznacza to, że produkcja i tak już drogiej żywności ekologicznej, będzie jeszcze droższa.

Dziś podczas zorganizowanej przez Agrounię konferencji, Michał Kołodziejczak przedstawił dokument, który zostanie przedłożony premierowi Mateuszowi Morawieckiemu dotyczący jak najszybszego przywrócenia 8% stawki podatku Vat na preparaty naturalne używane do nawożenia roślin. Jak mówił podczas konferencji Kołodziejczak, staliśmy się jedynym krajem w UE, gdzie takie naturalne mikrobiologiczne produkty są na najwyższej stawce Vat, co powoduje, że polska ekologiczna żywność jest droga, a jej produkcja kosztowna. Dochodzi w tej chwili do absurdu, gdzie zdrowa, polska żywność będzie wyłącznie tylko dla zamożnych osób. A to ludzie najbiedniejsi poniosą największe konsekwencje nieudolności rządu i złych ustaw. Doszliśmy do nienormalnej sytuacji, kiedy szeroko komentowany glifosat uznawany przez wiele badań naukowych za środek trujący, powodujący choroby, jest sprzedawany po niższej stawce podatku Vat niż środki ekologiczne.

Według Michała Kołodziejczaka, niektórzy duzi producenci sprzedają w Polsce produkty mikrobiologiczne i specjalnie dodają do nich mocznik, by móc klasyfikować te substancje jako nawóz: - Mocznik, który ma być wyeliminowany w dużej mierze ze stosowania w rolnictwie jest dodawany do preparatów mikrobiologicznych, by preparaty te sprzedawać jako nawóz. W ten sposób niektóre firmy przygotowały się do zmian, które według mnie nie zostały wprowadzone przypadkowo, ale po to, by Polacy nie mieli dostępu do zdrowej żywności w dobrych cenach. Staramy nagłośnić się sprawę, o której nikt nie chce dzisiaj mówić.

Głos zabrał również jeden z obecnych podczas konferencji rolników: - Od trzech lat stosuję środki ekologiczne. W całej Europie trendy idą w kierunku ekologii. Jak możemy produkować zdrową żywność, kiedy nam Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rolnictwa nie dba o to, żeby środki ekologiczne były na tej samej stawce podatku Vat co Roundup. Środki ekologiczne, które u siebie stosuję bardzo pomagają mi w produkowaniu zdrowej żywności. Na przykład humusy, które użyźniają glebę i rośliny mogą czerpać z niej więcej składników odżywczych bez konieczności stosowania chemii.

Podsumowując Kołodziejczak stwierdził, że w działaniu tym nie było przypadku i stawka podatku Vat na preparaty naturalne została celowo podniesiona: - Ludzie chcą jeść zdrowo, więc będą kupować droższą żywność, a ktoś inny będzie mógł się na tym wzbogacić.

(rpf) jp / Źródło: Agrounia

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama