3,5°C

reklama
reklama

Zanim wyjedziesz na drogę pojazdem rolniczym

Napisał  Kwi 22, 2021

Rozpoczął się kolejny sezon polowy, a wraz z nim coraz większy ruch pojazdów i maszyn rolniczych na drogach. Czekające prace związane z uprawą gruntu wymuszają na rolnikach także odpowiednie przygotowanie maszyn rolniczych.

Zanim wyjedziemy sprzętem rolniczym na drogi, pamiętajmy o zadbaniu o jego właściwy stan techniczny. Bagatelizowane przez kierujących poruszających się takimi pojazdami niesprawności np. w oświetleniu pojazdów, czy układzie hamulcowym w rzeczywistości może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Niesprawny kierunkowskaz czy też oświetlenie może być przyczyną tragedii, jaką niewątpliwie jest wypadek drogowy.

Policja przypomina, że poruszanie się maszynami rolniczymi po drogach publicznych obliguje kierujących do posiadania nie tylko odpowiednich kwalifikacji, ale również doświadczenia i umiejętności.

Pozostali użytkownicy dróg w przypadku napotkania na drodze dużego sprzętu rolniczego powinni kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Podczas wyprzedzania pojazdu posiadającego spore gabaryty, manewry wykonujmy z bardzo dużą ostrożnością.

Należy pamiętać, że zagrożenie na drodze stanowi również gleba naniesiona przez koła pojazdów rolniczych – nawierzchnia, na którą naniesiona jest np. glina czy piach jest bardzo zdradliwa i niebezpieczna. Za brudne koła i zanieczyszczenie drogi, zgodnie z art. 91 kodeksu wykroczeń, grozi mandat w wysokości 200 złotych. Dlatego apelujemy do rolników, aby zanim wyjadą z pola na drogę, oczyścili koła swoich pojazdów.

Podczas wykonywania prac polowych szczególną uwagę skierujmy na dzieci, którzy angażują się w pomoc. Nierzadko już dzieci w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze, niestety często takie postępowanie jest robione za przyzwoleniem rodziców. Później te same dzieci potrafią bez wiedzy i zgody właściciela uruchomić sprzęt rolniczy, co może prowadzić do tragedii.

Uświadamiajmy dzieci, że są prace, których wykonywać nie powinny, bo zwyczajnie do nich nie dorosły. Mają za mało sił, brakuje im wyobraźni, doświadczenia, nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa. Nigdy nie pozostawiajmy dzieci bez nadzoru przy maszynach i urządzeniach rolniczych, aby zapobiec tragicznym w skutkach zdarzeniom.

(rpf) jp / Źródło: KPP Pyrzyce

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama