3,4°C

reklama
reklama

KRIR wnioskuje o zwiększenie limitu środków na dopłaty do ubezpieczenia upraw

Napisał  Kwi 30, 2021

Izby rolnicze wnioskują w resorcie rolnictwa o wszczęcie procedury uruchomienia środków z rezerwy budżetu państwa na dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych. Zdaniem samorządu rolniczego wszyscy rolnicy, którzy mają obowiązek ubezpieczenia 50% upraw powinni mieć również możliwość skorzystania z ubezpieczenia objętego dopłatami do składek z budżetu państwa.

Samorząd rolniczy wystąpił 29 kwietnia 2021 r. do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, w nawiązaniu do wcześniej sygnalizowanego niedostatecznego zapewnienia w budżecie państwa na 2021 rok środków na dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych, o zwiększenie limitu środków na ten cel.

Z informacji napływających od rolników wynika, że firmy ubezpieczeniowe, z którymi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarło umowy w sprawie dopłat z budżetu państwa do składek na ubezpieczenie upraw i zwierzą gospodarskich, nie zawierają polis ubezpieczeniowych ze względu na wyczerpanie limitu środków. Zdaniem samorządu rolniczego wszyscy rolnicy, którzy mają obowiązek ubezpieczenia 50% upraw powinni mieć również możliwość skorzystania z ubezpieczenia objętego dopłatami do składek z budżetu państwa.

Wiele upraw nie może być ubezpieczona w początkowym okresie kampanii ubezpieczeniowej ponieważ agrotechniczne terminy siewu tych roślin przypadają w drugiej połowie kwietnia lub w maju. Również w różnych województwach ze względu na zróżnicowanie klimatu terminy siewu przypadają w innym czasie. Rolnicy ze wszystkich województw powinni mieć zagwarantowany dostęp do dotowanych ubezpieczeń. Powtarzająca się corocznie sytuacja wyczerpywania się limitu środków na ten cel powoduje niepotrzebne stresy i niepokoje.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama