30,6°C

reklama
reklama
1/3

Wielkopolska: Ogromny pożar balotów słomy

Napisał  Maj 12, 2021

Kilka tysięcy sztuk balotów słomy spłonęło w miejscowości Nowy Karolew koło Kalisza. Liczne zastępy straży pożarnej walczyły z ogniem przez całą dobę.

Pożar balotów słomy w miejscowości Nowy Karolew wybuchł 10 maja o godzinie 03:54. Początkowo do akcji zostały zadysponowane dwa zastępy OSP Koźminek. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że pożarem objęte są stogi słomy, utworzone z kilku tysięcy sztuk balotów. Siły i środki pracujące na miejscu okazały się stanowczo za małe. Podjęto decyzję o zadysponowaniu kolejnego sprzętu.

Do akcji poderwano zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu – w tym cysternę z wodą, pluton gaśniczy składający się z zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej Dobrzec, Kalisz-Lis i Pólko. Dodatkowo zadysponowano samochody z OSP Lisków, Szczytniki oraz kontener z aparatami ochrony dróg oddechowych z KP PSP w Ostrowie Wielkopolskim.

W pełnym ogniu stanęły stogi słomy o wymiarach 50×70 metrów i wysokości około 4 metrów ułożone w kształt litery C. Dodatkowym utrudnieniem były znajdujące się zaledwie kilka metrów obok hale namiotowe, które przez cały czas polewane były wodą.

Na rzece Swędrni oddalonej 1,5 km od miejsca zdarzenia, utworzono punkt czerpania wody. W tym samym czasie pluton gaśniczy budował linię o długości 1400 metrów, która bezpośrednio dostarczała wodę z rzeki do miejsca zdarzenia. Działania strażaków trwały do godziny 16:00 po południu.

(rpf) jp / Źródło oraz foto: OSP Koźminek

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama