30,6°C

reklama
reklama
KRUS: od 30 lat w służbie rolnikom Prezes KRUS Aleksandra Hadzik

KRUS: od 30 lat w służbie rolnikom

Napisał  Maj 13, 2021

KRUS nieprzerwanie od 30 lat służy polskim rolnikom – to dzięki tej instytucji wreszcie udziałem rolników stały się emerytury, renty, świadczenia wypadkowe, macierzyńskie, chorobowe, ale także możliwość rehabilitacji leczniczej – powiedział podczas zorganizowanej 12 maja konferencji prasowej minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Polskie rolnictwo opiera się głównie na małych i średnich gospodarstwach, gospodarstwach rodzinnych. Te gospodarstwa zapewniają ciągłość pokoleniową i kulturową. Dokładamy też wszelkich starań, aby gospodarstwa te stawały się coraz bardziej nowoczesne. Praca rolnika jest trudna i wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, często wykonywana jest 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, dlatego wymaga wsparcia na wielu płaszczyznach. Jednym z takich obszarów wsparcia jest rolnicze ubezpieczenie społeczne, a instytucją, która to ważne zadanie realizuje jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – poinformował minister.

W ocenie szefa resortu rolnictwa, KRUS zdała również egzamin w dobie walki z koronawirusem. Pojawiły się w jej ofercie nowe świadczenia związane z pandemią. Jednocześnie planowane są kolejne usprawnienia pracy urzędu oraz nowy program rehabilitacyjny dla rolników, którzy odczuwają skutki po chorobie COViD-19.

Prezes KRUS Aleksandra Hadzik przedstawiła nowe rozwiązania w zakresie e-usług dla rolników oraz rehabilitacji leczniczej po przebytej chorobie COVID-19. Pośród tych propozycji znalazły się:

- portal eKRUS – bezkosztowe rozwiązanie dla ubezpieczonych w Kasie, dające dostęp m.in. do spersonalizowanych danych o przebiegu ubezpieczenia, informacji o zbliżających się terminach płatności i wysokości składek. Z konta eKRUS rolnik może także samodzielnie pobierać elektroniczne zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu w Kasie. Na przełomie II i III kwartału tego roku, rolnicy posiadający konto na eKRUS będą mogli wygenerować e-zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami opatrzone kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną, co umożliwi im, bez potrzeby wizyty w KRUS, pobranie zaświadczenia, które następnie może być przedłożone np. w banku;

- e-zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej – nowe rozwiązanie KRUS na platformie ePUAP, umożliwiające rolnikowi zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej bez konieczności wizyty w jednostce terenowej Kasy;

- automatyzacja pozyskania odpisu aktu stanu cywilnego – interfejs do rejestru urzędów stanu cywilnego, dzięki któremu KRUS będzie mógł pozyskiwać elektroniczne akty urodzenia, ślubu oraz zgonu podczas rozpatrywania wniosków rolników. Zdejmie to z interesantów obowiązek osobistego dostarczenia oryginałów dokumentów do placówek Kasy, np. w sytuacji ubiegania się o zasiłek pogrzebowy;

- rehabilitacja lecznicza rolników po przebytej chorobie COVID-19 – nowy profil rehabilitacji ogólnoustrojowej. Rehabilitacja prowadzona będzie w trybie stacjonarnym w zakładach rehabilitacji leczniczej KRUS, na 21-dniowych turnusach, od końca maja br.

Nowy profil rehabilitacyjny KRUS to zaś odpowiedź na aktualne potrzeby zdrowotne rolników, dlatego też Kasa postanowiła jak najszybciej uruchomić rehabilitację ogólnoustrojową dla tych, u których występują pocovidowe problemy zdrowotne. Mam nadzieję, że rehabilitacja w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS pomoże rolnikom w powrocie do formy oraz pełnej aktywności zawodowej– dodała prezes Hadzik.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama