Wydrukuj tę stronę

Wielkopolska: ASF w powiecie kaliskim

Napisał  Cze 04, 2021

W powiecie kaliskim jeszcze nie skończyła się ptasia grypa, a wkroczył afrykański pomór świń. Wirusa stwierdzono kilka dni temu w trakcie badań u dzika ustrzelonego przez myśliwego na granicy powiatów kaliskiego i tureckiego.

Mężczyzna, który ustrzelił dzika zgodnie z zasadami, przekazał zwierzę do badań weterynaryjnych oceniających jego zdrowie. Pierwsze próbki przebadano w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Poznaniu, gdzie potwierdzono obecność afrykańskiego pomoru świń. Żeby mieć pewność partię wysłano także do analizy w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach. Pozytywne wyniki badań sprawiły, że dwie gminy powiatu kaliskiego zostały oznaczone jako teren zagrożony ASF, a rolnicy muszą przestrzegać zasad bioasekuracji.

Wirus dla zwierząt jest praktycznie w stu procentach śmiertelnym zagrożeniem i łatwo przenosi się na zwierzęta hodowlane, stąd konieczność objęcia terenu, gdzie ognisko wystąpiło obostrzeniami łącznie z ograniczeniem transportowania świń i sprzedaży mięsa wieprzowego.

Jak poinformował Powiatowy lekarz Weterynarii Miłosz Bakowski to pierwszy taki przypadek w historii powiatu. Ze względu na ten przypadek będzie niezwykle ciężko znieść w tej chwili obszar objęty ograniczeniami I (dawniej strefa żółta), który został wcześniej nałożony na gminy powiatu kaliskiego, pleszewskiego, jarocińskiego oraz konińskiego.

(rzw) jp / Źródło: WIR

Udostępnij: