30,6°C

reklama
reklama
IUNG: Susza rolnicza w województwie zachodniopomorskim fot. Adobe Stock

IUNG: Susza rolnicza w województwie zachodniopomorskim

Napisał  Cze 08, 2021

W okresie od 1 kwietnia do 31 maja 2021 r. największy deficyt wody występował w województwie zachodniopomorskim. Wśród roślin najbardziej zagrożonych suszą są zboża jare.

Największe niedobory wody zostały odnotowane na obszarach w północno-wschodniej części Pobrzeża Szczecińskiego oraz w środkowej części Pojezierza Zachodniopomorskiego. Nieco mniejszy deficyt występuje w południowej części Niziny Południowopodlaskiej oraz na Polesiu Zachodnim i Wołyńskim. Na pozostałym terytorium kraju niedobory wody były mniejsze, a miejscami w południowych rejonach Polski nadal notowano jej nadmiar.

W okresie od 1 kwietnia do 31 maja 2021 r. susza rolnicza występowała wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 2 gminach powiatu świdwińskiego, tj. w 0,08% gmin Polski.

W kwietniu w południowo-wschodniej części kraju notowano wysokie opady od 60 do 120 mm (tj. ok. 140% normy wieloletniej). W środkowej Polsce również opady były wysokie, chociaż mniejsze niż w południowo-wschodniej części kraju, wynoszące w od 30 do 60 mm, stanowiące na tych terenach 90-140% normy. W północnych rejonach Polski były najniższe od 20 do 30 mm a miejscami notowano opady o wielkości nawet poniżej 20 mm i na tych obszarach stanowiły od 40 do ponad 90% normy.

W maju opady atmosferyczne były bardzo zróżnicowane. Najmniejsze w pierwszej dekadzie tego miesiąca stwierdzono w północno-zachodnich i południowo wschodnich obszarach Polski o wielkości od 10 do 30 mm. Natomiast znacznie wyższe od 30 do aż 80 mm notowano w szerokim pasie biegnącym od południowo-zachodnich po północno-wschodnie tereny kraju.

W drugiej dekadzie maja również wystąpiły małe opady, które notowano na terenie północnego Polesia Lubelskiego oraz w środkowej części Niziny Wielkopolskiej od poniżej 5 do 10 mm. Większe opady wynoszące 10-20 mm notowano na dużej powierzchni kraju. Natomiast stosunkowo duże opady od 20 do ponad 50 mm były notowane w środkowej Polsce od Gdańska poprzez Łódź, Warszawę, Częstochowę, Kielce, Kraków po Tarnów i Rzeszów. Tej wielkości opady notowane były również na Przedgórzu Sudeckim, w Sudetach, w Beskidach Zachodnich oraz w Karpatach.

W trzeciej dekadzie maja wielkość opadów w Polsce była bardzo zróżnicowana. W zachodniej części były niskie od poniżej 5 do 15 mm. Natomiast we wschodniej części kraju były wyższe, gdzie notowano od 15 do ponad 50 mm.

Niedobory wody dla roślin uprawnych od 1 kwietnia do 31 maja są bardzo zróżnicowane. Największy deficyt wody odnotowano w województwie zachodniopomorskim, gdzie występuje susza powodująca obniżenie plonów zbóż jarych przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich warunkach pogodowych. Natomiast najmniejsze niedobory występują w południowej i południowo-zachodniej części kraju, w których zasoby wodne są duże, na polach uprawnych występuje nadmiar wody, co może skutkować również znacznym obniżeniem plonów roślin uprawnych.

(rpf) jp / Źródło: IUNG

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama